Sufit dekoracyjny to wielopoziomowa i przestrzenna zabudowa stropu wraz z oświetleniem. Rozróżniamy dwa główne rodzaje sufitów dekoracyjnych i są nimi sufity podwieszane i napinane. Przyjrzyjmy się obydwu rozwiązaniom i ich zaletom.
Sufit podwieszany
Tradycyjne sufit dekoracyjny wykonany jest z płyt kartonowo-gipsowych podwieszonych do stropy za pomocą wieszaków i profili. Zabudowa sufitu to nie tylko element dekoracyjny, ale również funkcjonalny. Dzięki obniżeniu sufitu w powstałej przestrzeni możemy ukryć instalacje elektryczne, wentylacji mechanicznej czy orurowanie od klimatyzacji. Należy pamiętaj by w tym miejscu nie umieszczać instalacji gazowej. Ewentualny wyciek i mała powierzchnia gromadzenia gazu może być niebezpieczna i doprowadzić do wybuchu.
Najładniejszy efekt z sufitem podwieszamy osiągamy, gdy jego konstrukcja jest wielostopniowa lub zabudowujemy tylko część sufitu. Dzięki takim rozwiązaniom możemy wydzielić strefy w danym pomieszczeniu i urozmaicić całą przestrzeń. Ciekawym pomysłem jest również częściowa zabudowa stropu za pomocą elastycznych płyt kartonowo-gipsowych, dzięki którym możemy stworzyć kuliste formy geometryczne. Przy zabudowach wielopoziomowych możemy również pobawić się kolorem. Kto powiedział, że sufit musi być biały? Dzięki innym kolorom na poszczególnych poziomach dodatkowo je podkreślimy i nadamy dynamiki wnętrzu.
Nieodzownym elementem sufitu dekoracyjnego jest oświetlenie. To ono tworzy klimat pomieszczenia i wyznacza strefy. Ukryte punkty świetlne w zabudowie pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz jak i tych bardziej tradycyjnych, nie dominując we wnętrzu. Elementem, który bardzo często stosowany jest przy zabudowach są listwy świetlne. Dobrze ukryte w odpowiedniej wykonanej konstrukcji budują klimat pomieszczenia.Zabudowa sufitu pozwala nam ukryć też w nim wiele elementów wyposażenia wnętrza. Rzutnik, system nagłośnienia czy wentylacji będą idealnie wkomponowane w pomieszczenie dzięki przemyślanemu i dobrze zaprojektowanemu sufitowi dekoracyjnemu.
Sufit napinany
Nowocześniejszą formą sufitu dekoracyjnego jest sufit napinany. Rozwiązanie to polega na napięciu na wcześniej przygotowany stelaż foli PVC, która zwiększa swoją powierzchnię pod wpływem temperatury. Tak jak przy rozwiązaniach tradycyjnych mamy możliwość tworzenia zabudów wielopoziomowych. Jednak dzięki walorom materiałowym folii PVC jesteśmy wstanie z tym rozwiązaniem tworzyć bardziej złożone i skomplikowane formy geometryczne. Tutaj również tak jak w poprzednim rozwiązaniu możemy schować wszelkie instalacje pod konstrukcją.
ZOBACZ TAKŻE – Czym jest plafoniera dekoracyjna?
Sufit napinany pozwala na zdecydowanie większą zabawę światłem. Możemy w nim schować punktowe halogeny, użyć listw ledowych a nawet stworzyć sufit świetlny. Sufit świetlny to rozwiązanie, przy którym cała powierzchnia stropu zmienia się w jeden wielki punkt świetlny, którego natężeniem może sterować. Inną odmianą tego rozwiązania jest membrana zadrukowana rozgwieżdżonym niebem, w której zamontowane są listwy ledowe, które w nocy imitują świecące gwiazdy. To rozwiązanie idealnie nadaje się również do saun, łazienek i centrów SPA. Folia PVC jest odporna na wilgoć i pleśń oraz całkowicie nie przepuszcza wody co powoduje, że stanowi idealną powierzchnię izolacyjną.
Systemy sufitów napinanych posiadają dedykowane elementy wykończenia, które pozwalają na stworzenie spójnej i niezwykle estetycznej powierzchni bez konieczności dodatkowych mocowań. Sam montaż tego rozwiązania jest też zdecydowanie mniej uciążliwy od sufitu podwieszanego. W tym przypadku nie musimy używać gipsu, który potem szlifujemy zapylając całą nieruchomość. Membrany posiadają również atesty bezpieczeństwa w zakresie niepalności.
Które rozwiązanie jest lepsze?
Obydwa systemy mają swoje zalety. To co na pewno wyróżnia sufit napinany to trwałość membran. Grupa DPS wiodący producent i dystrybutor folii PVC do zabudów w Polsce daje 10 lat gwarancji na trwałość koloru i sprężystość materiału. Za tym rozwiązaniem przemawia również lekka konstrukcja i bardzo niska waga własna zabudowy, która nie obciąża stropu. Wybór rozwiązania zależy od naszych osobistych preferencji i ostatecznego efektu jaki chcemy osiągnąć. Jedno jest pewne. Stworzenie sufitu dekoracyjnego nada każdemu pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru i efektownie wykończy wnętrze. Jeżeli nadal masz wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym działem doradztwa sprzedażowego – KONTAKT
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz