Twój sufit pokrywają nieestetyczne, mokre plamy? Niestety, nie zwiastują one niczego dobrego, ponieważ sprzyjają rozwojowi pleśni budowlanej, a walka z nimi nie będzie łatwa. Dlaczego się pojawiły i jak sobie z nimi radzić? Jest kilka możliwych scenariuszy działania.
• Jak zaradzić wystąpieniu plam na suficie?
• Sufity napinane są odporne na wilgoć
Przyczyny powstawania plam na suficie
Odchodząca farba, ciemne zacieki na suficie, brzydki wygląd ścian – to oznaki, że w granice naszego mieszkania wkradła się wilgoć! Kropelki rosy pojawiające się na suficie informują o przecieku z instalacji hydraulicznej, a złuszczający się tynku to sygnał niedostatecznego ogrzania pomieszczenia.
Do najczęstszych przyczyn tworzenia się mokrych plam na suficie należą: nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna, przeciek ze stropu czy z balkonu oraz zła wentylacja, niewłaściwie wykonana izolacja powodująca skraplanie się wody na ścianie i niedostateczne niedocieplenie wnętrza, a także duża wilgotność pomieszczeń. Z tą ostatnią możemy sobie poradzić inwestując w osuszacz powietrza. W pozostałych przypadkach należy sprawdzić, gdzie jakie jest źródło powodujące zacieki i gdzie wystąpiła nieszczelność. W dalszej kolejności trzeba naprawić dane miejsce, albo też docieplić – stosownie do konieczności.
ZOBACZ TAKŻE – Plamy na suficie po gruntowaniu. Co mogło pójść nie tak?
To jednak nie wszystko. Po wykryciu przyczyny trzeba ją zneutralizować. A co z samym sufitem? To prawdziwy poligon doświadczalny. Zawilgocony fragment ściany należy skuć, następnie zaszpachlować i potraktować odpowiednim środkiem grzybobójczym. Ukoronowaniem będzie pomalowanie sufitu odpowiednią farbą, najlepiej taką, która w swoim składzie także zawiera preparat zapobiegają powstawaniu grzybów.
Jak zaradzić wystąpieniu plam na suficie?
Aby uniknąć pojawienia się mokrych plam na suficie można zamontować sufity i ściany napinane DPS. Wodoszczelność, odporność na odbarwienia i chlor, 100 kolorów membran, niezliczone sposoby oświetlenia oraz opcja personalizacji np. poprzez wybór ulubionego nadruku – to tylko niektóre zalety membran sufitowych DPS.
To rozwiązanie stosowane jest w miejscach narażonych na wilgoć, zaparowanie i zalanie m.in. w strefach basenowych czy SPA, a także w łazienkach. To problematyczne przestrzenie, które wymagają ultra wodoszczelnych materiałów. Myśląc o zabezpieczeniu swojego mieszkania także warto rozważyć tę opcję.
Sufity napinane są odporne na wilgoć
Tradycyjne sufity podwieszane nie zdają egzaminu w łazienkach, ponieważ zatrzymują wilgoć. Inaczej wygląda sprawa z sufitami napinanymi DPS. Te, jako, że są wykonane z folii PCV, są bezpiecznym rozwiązaniem dla wymagających wnętrz, ponieważ to wodoodporny materiał, na powierzchni którego nie powstaje też pleść. Można go porównać do parasola, który ochroni łazienkę przed zalaniem.
Dodaj komentarz