Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swym domu czy mieszkaniu sufitu podwieszanego. Z jego pomocą można bez trudu wykończyć surową powierzchnię stropu, zwiększyć jego ciepłochronność i izolacyjność akustyczną. Wiele osób ceni sobie takie sufity ze względu na łatwe maskowanie powierzchni starego stropu, opcję obniżenia wysokości pomieszczenia. Ponadto w sufitach podwieszanych można zamontować oświetlenie, przez co razem tworzyć będą one efektowną dekoracją wnętrza. Jak jednak zamontować sufit? Oto nasz krótki poradnik.
• Montaż profili przyściennych oraz przykręcanie wieszaków pod profile nośne
• Umieszczenie profili nośnych, wypełnianie sufitu
• Mocowanie płyt gipsowych
• Wykończenie sufit
Zaplanowanie całości
Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga sporo pracy jak i precyzji. Jakikolwiek błąd może sprawić, że nie będzie on prezentował się zbyt estetycznie lub nawet jego wadliwa konstrukcja może stwarzać zagrożenie dla domowników. Dlatego przed jego montażem istotne jest rozrysowanie całego schematu, uwzględniając w nim cały szkielet sufitu wraz z rozmieszczeniem profili oraz płyt. Oczywiście konieczne są dokładne pomiary jak i zaznaczenie na płytach ewentualnych miejsc do wycięcia otworów.
Montaż profili przyściennych oraz przykręcanie wieszaków pod profile nośne
Pierwszym naszym zadaniem będzie przykręcenie profili UD. W wywiercone w ścianie otwory umieszczamy profile za pomocą kołków. W zależności od naszych upodobań czy samej konstrukcji rozstaw ich mocowań powinien wynosić między 40 a 60 cm. W dalszej kolejności powstałą ramę musimy wypełnić profilami głównymi CD. Wieszaki w suficie powinny być umieszczane co jeden metr. Ważne jest to, aby wybrać najbardziej odpowiednie elementy mocowań – koniecznie unikajmy plastiku!
Umieszczenie profili nośnych, wypełnianie sufitu
Posiadane przez nas profile nośne powinny być w dalszej kolejności umieszczane w obramowania z profili UD. Takie profile mocujemy do wieszaków przy suficie. Gdy mamy już gotowy stelaż, przed montażem docelowych płyt powinniśmy wypełnić wolną przestrzeń między stropem a stelażem wełną mineralną. W ten oto sposób można liczyć na wyciszenie konstrukcji, poprawę ocieplenia jak i niwelowanie odgłosów z piętra.
CZYTAJ TAKŻE – JAK NAPRAWIĆ PĘKNIĘCIA NA SUFICIE PODWIESZANYM I JAK ICH UNIKNĄĆ?
Mocowanie płyt gipsowych
W tym momencie przechodzimy do najważniejszego, czyli montażu płyt gipsowych do stelaża. Z racji skomplikowania tego procesu, mocowanie płyt powinno zostać przeprowadzone przynajmniej przez 2 osoby. Chodzi bowiem o stabilne przytrzymanie ciężkiej płyty, gdy druga osoba zajmować się będzie jej mocowaniem. Płyty należy przykręcać jedynie do profili nośnych, które zagwarantują bezpieczeństwo i stabilność całej konstrukcji. Jeśli w danej płycie znajdują się otwory na oświetlenie, instalacje elektryczne, powinniśmy automatycznie przeciągnąć kable przez wspomniane otwory.
Wykończenie sufitu
Ostatnim etapem będzie spoinowanie i wykończenie sufitu. Rzeczą naturalną jest to, że między płytami widoczne będą szczeliny. Dlatego też do spoinowania powinniśmy użyć mas szpachlowych zazbrojonych bądź też masę gipsową i taśmy do płyt k-g. Idealnie wtedy wyrównamy powierzchnię, nadając jej estetycznego wyglądu.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami!
Dodaj komentarz