Chcesz urządzić dom w stylu dworkowym? Jeśli tak, to czeka Cię nie lada wyzwanie – musisz połączyć nowoczesne wyposażenie z polską tradycją z przełomu XIX i XX wieku. Czy da się odtworzyć wnętrze z dawnych lat tak, aby płynnie łączyło się z nowoczesnymi aranżacjami? Oczywiście! Dowiedz się, jak możesz tego dokonać.
• Meble w stylu dworkowym
• Dekoracje – dom w stylu dworkowym
• Tradycyjne polskie ściany i sufity
Bogactwo stylu dworkowego
Symetria i eklektyzm to cechy charakterystyczne stylu dworkowego, który największą popularność osiągnął w XIX i XX wieku. Tradycyjne i naturalne materiały, takie jak drewno czy glina, były podstawą do tworzenia wnętrz, które już w Panu Tadeuszu opisywano jako eleganckie, a zarazem rodzinne i ciepłe. Pragniesz powrócić do polskich korzeni i zamieszkać w domu, w którym panuje ojczysta tradycja? Dowiedz się jak urządzić dom w stylu dworkowym.
Meble w stylu dworkowym
Chcąc zaaranżować dom w stylu dworkowym najlepiej jest wyposażyć się w antyki. I tu już pojawia się pierwszy, twardy orzech do zgryzienia – nabyte starocie oddać do renowacji czy nie? Meble w stylu dworkowym absolutnie nie powinny wyglądać jak świeżo wyjęte spod ręki stolarza. Lekko odrapane, stare drewno jest dużo milej widziane.
Trudno jest dostać tradycyjne polskie meble z XIX i XX wieku. Dlatego dokonując zakupu nie patrz na to, skąd dany mebel pochodzi. Zwracaj uwagę również na meble angielskie i francuskie, unikając jedynie zbytnich zdobień – złoceniom i stylowi ludwikowskiemu stanowczo mówimy: nie. Ozdoby, na które możesz zwracać uwagę, to m.in. sznycerka i intarsja. Pamiętaj, że styl dworkowy charakteryzuje przede wszystkim eklektyzm. Z tego względu zdecyduj się na zakup np. różnych foteli, ale zaaranżuj wnętrze tak, aby wszystko stanowiło spójną całość. Nie zapomnij też o typowych dla XIX i XX-wiecznych domów biblioteczkach, kredensach i sekretarzykach.
Niemożliwym jest odwzorowanie stylu dworkowego sprzed lat, ale możesz postarać się, aby współczesność nie gryzła się aż tak bardzo z tym, co przeszłe. Postaraj się, aby w kuchni były elementy kutego żelaza, w salonie telewizor wstaw do wnęki z zamykanymi drzwiczkami, a stary piec zastąp po prostu kominkiem.
WIĘCEJ PORAD ARANŻACYJNYCH – KLIKNIJ TUTAJ!
Dekoracje – dom w stylu dworkowym
Jeśli masz strych pełen rodzinnych pamiątek – ruszaj natychmiast i zacznij go przeglądać. Może znajdziesz tam coś inspirującego? Swego czasu popularne były rozwieszone na ścianach kilimy, ryngrafy, czy słynne wizerunki bohaterów narodowych, takich jak Kościuszko lub Kossak.
Oprócz tego typowe dla polskich wnętrz były szable, porcelanowe zastawy czy lampy naftowe. Diabeł tkwi w szczegółach, więc zwracaj uwagę na każdy detal. Nie zapominaj, że musisz być przede wszystkim autentyczny. Odnajdź zdjęcia rodzinne i w delikatnie zdobionych ramkach powieś na ścianie.
Tradycyjne polskie ściany i sufity
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form będą stropy podwieszane. Jest to jeden z niewielu przypadków, kiedy możesz połączyć twory nowoczesnej technologii z tradycją stylu dworkowego. Zwłaszcza, że zależy nam na spójnej aranżacji. Sufity napinane dają ogromne możliwości personalizacji. Możesz np. zamówić projekt imitujący drewnianą powałę, dodając swojemu domowi cech charakterystycznych dla architektury XIX i XX-wiecznej.
Inną ciekawą możliwością będzie klasyczny sufit napinany o matowej powierzchni. Choć jest to nowoczesne rozwiązanie, w którym bez trudu zainstalujemy tradycyjne oświetlenie – żyrandol czy innego rodzaju lampy wiszące. Do stylu dworkowego będą pasować ściany w odcieniach bieli, ciemnej czerwieni czy brązu.
Zobacz realizacje DPS w domach i mieszkaniach – kliknij w przycisk poniżej:
Dodaj komentarz