W dzisiejszym wpisie mamy dla Was kilka rad. Pokażemy, jak może wyglądać aranżacja mieszkania w stylu loft. Podpowiemy, czego potrzeba, by stworzyć odpowiedni klimat w mieszkaniu oraz rozstrzygniemy, czy naprawdę konieczne będzie wyburzanie ścian. Na te inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!
• Popularność stylu loft
• Aranżacja mieszkania w stylu loft = jak najwięcej miejsca
• Jak się nie ma, co się lubi…
• Naturalnie stare wnętrze
• Twardo stąpaj po ziemi
• Charakterystyczne materiały
• Niech się stanie światłość!
• Dekoracje i ozdoby
• Brak pokoi ≠ jedna przestrzeń
Czym jest styl loft?
Z angielskiego słowo loft oznacza poddasze lub strych. W Polsce początkowo stosowało się to słowo dla określenia mieszkań, które zostały urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych – fabrykach, magazynach itp. Z czasem, wraz z rozwojem mody, zaczęto tak nazywać każde przestronne, wysokie mieszkanie, zaprojektowane w stylu nawiązującym do epoki industrialnej. Tak narodził się styl loft, zwany również soft loftem. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak nowoczesne mieszkanie, które jedynie nawiązuje do stylu industrialnego. Hard loft to określenie zarezerwowane dla lokali umiejscowionych w faktycznych pomieszczeniach przemysłowych.
Popularność stylu loft
Do Polski styl loft przybył z dość sporym opóźnieniem, jednak zadomowił się tu na dobre. Mieszkańcy ciasnych blokowisk zaczęli cenić sobie dużą przestrzeń i dobrze doświetlone wnętrza, przez co popularność loftów wciąż rośnie. Co jednak, gdy nie możemy pozwolić sobie na kupno nowego mieszkania w budynku poprzemysłowym? Jeszcze droższe będzie lokum w nowopowstających „loftowiskach”. Podpowiemy więc, jak powinna wyglądać aranżacja mieszkania w stylu loft.
Aranżacja mieszkania w stylu loft = jak najwięcej miejsca
Nie ukrywamy: do urządzenia naszego loftu potrzeba będzie bardzo dużo miejsca. Najlepiej pracować w pustym mieszkaniu, do którego dopiero mamy zamiar się wprowadzić. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, postarajmy się wynieść ze środka wszystko, co tylko się da, zwłaszcza przedmioty o największych gabarytach. Zaznaczamy jednak, że będzie to niezwykle trudne.
Warto zadać sobie pytanie: które ściany są absolutnie nie do ruszenia? Dużo do powiedzenia będzie miał układ pomieszczeń, na który wpływ mamy – niestety – tylko częściowy. Jeśli jednak możemy, usuńmy tyle ścian, ile się da. Loft to jak najwięcej miejsca!
Jak się nie ma, co się lubi…
…to trzeba radzić sobie inaczej i uruchomić najgłębsze pokłady kreatywności. Tak właśnie uczynimy, jeśli nie mamy dostatecznej ilości wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Postaw na niezbędne minimum – usuń niepotrzebne bibeloty z widoku, stawiaj jak najmniej mebli i ozdób. Loft to surowy design i maksymalna użyteczność!
Warto pomyśleć też o przestrzeni „magazynowej” i mądrze ją zaplanować. Garderobę umieść w osobnym pomieszczeniu lub oddziel ścianką działową. W ostateczności użyj zasłon, które skutecznie ukryją wasz schowek przed niepowołanym wzrokiem.
Naturalnie stare wnętrze
Sytuacją idealną dla loftu jest taka, w której nasze mieszkanie ulokowane jest w starym budynku z cegieł. Wtedy ściany wystarczy oczyścić i „dokopać się” do naturalnej cegły. To typowy element aranżacji w stylu loft. Schody zaczynają się, gdy budynek jest nowy. Wtedy klimat loftu będziemy musieli zbudować sobie sami. Na szczęście żaden problem zamówić płytki dekoracyjne imitujące cegłę, lub zabudować część pomieszczenia prawdziwymi cegłami – na przykład naroże.
Kolejną ważną cechą loftu będzie odkryta instalacja elektryczna. Nie chodzi oczywiście o brak izolacji na przewodach, a o wyciągnięcie ich na zewnątrz i umieszczenie w ochronnych otulinach. Nie całe okablowanie musi być na wierzchu – wystarczy część w strategicznych, dobrze widocznych miejscach. Pamiętajmy, że to przede wszystkim element dekoracyjny. Zaletą, którą otrzymujemy przy okazji, jest to, że w razie awarii instalacji łatwiej będzie dotrzeć do źródła problemu.
Twardo stąpaj po ziemi
Nie ma loftu bez odpowiedniej podłogi oraz sufitu. Na posadzkę najlepiej położyć drewniany parkiet lub zostawić surową wylewkę betonową (konieczne będą jednak dywany lub ogrzewanie podłogowe – pamiętajmy, że tworzymy mieszkanie, a nie scenerię do katalogu aranżacji wnętrz). Wobec powyższego sugerujemy to pierwsze rozwiązanie.
Sufit to też dość prosta sprawa. Dla zachowania spójnego, surowego wnętrza, polecamy zastosowanie surowego, oczyszczonego stropu. Niestety w większości budynków mamy do czynienia z częstym i powtarzającym się pękaniem powierzchni sufitów. W związku z tym sugerujemy instalację sufitów napinanych DPS®. Z uwagi na ogromną ilość opcji personalizacji powłok napinanych bardzo łatwo jest dopasować produkty DPS® do wystroju pomieszczeń, także tych zaaranżowanych w stylu loft.
Nasze sufity mogą mieć powierzchnię matową, błyszczącą, transparentną, a nawet lustrzaną. Możliwe jest także zastosowanie niewidocznego oświetlenia nad powłoką. Zdając sobie jednak sprawę z chęci utrzymania spójnej aranżacji, proponujemy wyciągnąć lampy na zewnątrz. Dzieje się to bez szkody dla powłoki napinanej – nasi specjaliści sporządzą odpowiedni projekt. W nim zaś uwzględnią wszystkie punkty, w których oświetlenie (bądź inne urządzenia, takie jak: projektory, klimatyzacja czy wentylatory) powinno przejść przez powłokę sufitową.
Charakterystyczne materiały
Aranżacja mieszkania w stylu loft niesie za sobą pewne tradycje. Jedną z nich jest przywiązanie do konkretnych, typowo przemysłowych materiałów: szkła, stali, drewna i cegły. O tym ostatnim wspominaliśmy już wcześniej, omówienie rozpoczniemy więc od szkła.
Szklenia w lofcie to nie tylko jak największe okna (choć są one bardzo ważne), ale także spora ilość szklanych dekoracji. Industrialne lampy ze starymi żarówkami, szkło na ścianie, szkło w łazience (na przykład przestronny prysznic typu walk-in), fotografie w szklanych ramach.
Stal lub innego rodzaju metale to materiały, którym najbliżej do przemysłu, a przecież tego właśnie szukamy. Oświetlenie na stalowych pałąkach, ramy mebli czy industrialne dekoracje – na to wszystko warto znaleźć miejsce w nowo urządzanym lofcie.
Drewno niesie za sobą skojarzenia z naturą, uczyni też nasze nowe mieszkanie bardziej przytulnym i ciepłym. Przy tej ilości metalu i szkła takie wrażenie bardzo się przyda. Drewna nigdy za wiele! Może być na podłodze i ścianie, możemy zrobić z niego meble (popularne i niezwykle tanie, a przy tym wyzwalające ogromną kreatywność europalety) czy kupić dekoracje wykonane z tego materiału.
Niech się stanie światłość!
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, styl loft wiąże się z dobrze doświetlonymi wnętrzami. Duża ilość naturalnego światła wpływa pozytywnie na niemal każdy aspekt naszego życia, poza tym zmniejsza opłaty za energię oraz pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli więc mamy taką możliwość, wybierzmy mieszkanie z jak największymi oknami. Nieprzyjemności związane z myciem dużych przeszkleń zdarzą się rzadko, a korzyści płynące z posiadania jasnego wnętrza się niezliczone!
Jak wiemy, okna w blokach mieszkalnych czy kamienicach często są w określonych wymiarach i niewiele da się z nimi zrobić. W takim układzie pozostaje nam zadbać o dwie sprawy. Po pierwsze: nie blokujmy dostępu światła do pomieszczenia – starajmy się nie zasłaniać okien, pozwólmy światłu bez przeszkód wpadać do środka. Po drugie: zainwestujmy w sporą ilość światła sztucznego, które – chcemy tego czy nie – będzie musiało zrekompensować nam braki naturalnego.
Tutaj świetnie sprawdzą się różnego rodzaju lampy przemysłowe albo takie, które stylem nawiązują do tej estetyki, jednak wyposażone są w energooszczędne diody LED, bardziej przystające do naszych czasów.
Dekoracje i ozdoby
Chociaż styl industrialny i loft kojarzą się z chłodem, surowością i brakiem dekoracji, wcale nie musi tak być! Jeśli cenisz sobie przytulne, jasne wnętrza, zadbaj o odpowiednią ilość ozdób, które pozwolą poczuć się w tym wnętrzu jak w domu!
Najlepiej w tej kwestii sprawdza się drewno oraz kolor biały. Połączenie tych dwu elementów sprawi, że twoja aranżacja mieszkania w stylu loft nabierze typowego dla domowych pieleszy klimatu. W kilku miejscach warto przełamać spójność designu, dodając barwną ozdobę lub ciekawy, kolorowy mebel.
Brak pokoi ≠ jedna przestrzeń
Pamiętaj, że loft zrywa z utartą konwencją dzielenia mieszkania na pokoje. Z drugiej strony może, a nawet powinien być podzielony na strefy. Do tych najbardziej popularnych należą: dzienna, kuchenna, jadalna czy przeznaczona do pracy. Jak wydzielić strefy, nie korzystając z najbardziej klasycznych ścianek działowych?
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu dywanu, którego cała powierzchnia wyznaczy strefę dzienną. Idąc tym tropem możesz także zaakcentować podział na strefy za pomocą różnych podłóg: dywan w strefie dziennej, kafle w kuchennej, surowy beton na podłodze w „gabinecie” a drewniane panele w jadalni. Sypialnię najlepiej będzie umieścić na antresoli.
Innym sposobem na zaznaczenie podziału jest zastosowanie różnych barw. Wystarczy ściany i sufity w konkretnych strefach pomalować na różne odcienie. Nie zalecamy stosowania kilku diametralnie różnych kolorów – łatwo przy tym uzyskać męczące, pstrokate wnętrze. Dobrym wyjściem z sytuacji jest też zaznaczenie linii podziałów na suficie – łatwo da się to uzyskać stosując sufity napinane DPS®. Nasi specjaliści przygotują dla Was powłoki w dowolnym kolorze, łącząc je w sposób, jaki uznacie za stosowny.
Jeśli masz jakieś pytania, chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu sufitów napinanych w aranżacji mieszkania w stylu loft, nie czekaj! Skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego po kliknięciu w poniższy przycisk:
Dodaj komentarz