Dziś coraz większym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju bary czy kluby muzyczne w piwnicach. Odznaczają się nie tylko specyficznym klimatem, lecz również są dowodem na to, że stare, często nieużytkowane pomieszczenia mogą zyskać zupełnie nowe oblicze. Dzięki odpowiedniemu pomysłowi, materiałom wykończeniowym każdy właściciel domu czy kamienicy może urządzić w piwnicy swój własny klub muzyczny. Jak jednak się do tego zabrać?
• Stan techniczny to podstawa
• Wybieramy styl
• Kosmiczny efekt disco? Sufit napinany!
Planowanie przestrzenne na początek
W wielu domach jednorodzinnych czy kamienicach piwnice zupełnie tracą na znaczeniu, gdyż pełnią rolę składowiska, graciarni. Tymczasem mogą zostać przekształcone w obiekty użytkowe. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się domowe piwniczki, podziemne siłownie, które zapewniają dodatkową przestrzeń, jak i również sporo prywatności. W warunkach miejskich dawne ceglane piwnice zamieniane są w kluby, sklepy, kawiarnie. Otwiera to przed nami całkiem nowe możliwości. Ważne jest jednak zaplanowanie takiego pomieszczenia. Dobrze jest zatem sprawdzić metraż piwnicy, jej dokładne wymiary i wysokość ścian. Być może możliwe będzie wydzielenie osobnej przestrzeni na klub oraz zaplecze gastronomiczne, bądź magazyn. Nie można oczywiście zapominać o kwestii oświetlenia, doprowadzenia wszystkich mediów, sanitariatów i ewentualnego ogrzewania.
Stan techniczny to podstawa
W przypadku klubu muzycznego w piwnicy na ogół mówimy o starszych pomieszczeniach, których kondycja może być wątpliwa. Dlatego też istotne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie, w jakiej kondycji znajduje się strop, ściany piwniczne. Najpopularniejszym materiałem przez lata była klasyczna czerwona cegła. Niestety z biegiem lat budulec ten wraz ze spoiwem mógł ulec ukruszeniu, co w przypadku wiercenia w ścianie może wiązać się z zagrożeniem dla całej konstrukcji. Dobrze zatem będzie zbadać z pomocą eksperta stan techniczny pomieszczenia. Równie ważny jest system wentylacyjny. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z wilgotną przestrzenią, gdzie nieodpowiedni przepływ powietrza może wiązać się z wilgocią, grzybami.
ZOBACZ TAKŻE – Sufity akustyczne – lepszy dźwięk w klubach muzycznych
Wybieramy styl
Urządzanie klubu muzycznego, to prawdziwe pole do popisu. Mamy przecież zarówno tak wiele stylów wnętrzarskich, jak i muzycznych, przez co możliwości są wręcz nieograniczone. Ważne jednak jest to, na jaki podstawowy wystrój się zdecydujemy. Z pewnością największym powodzeniem cieszy się naturalna cegła – wprowadza nieco surowości, jak i gotyckiego klimatu. Ponadto wiąże się z niższym kosztem, gdyż jedyne, co musimy uczynić, to oczyścić i odrestaurować ściany oraz strop. W równie dobrym stopniu komponuje się z nowoczesnym jak i klasycznym stylem.
Nie każdy jednak preferuje taki materiał i kolorystykę. W związku z tym bez problemu można zdecydować się na wygładzenie oraz malowanie ścian. Być może dobrym rozwiązaniem będzie płyta gipsowa. W takim wypadku czeka nas nieco więcej pracy, jak i dodatkowe koszta. Niemniej jednak piwnica zyska zupełnie inne oblicze, być może więcej światła, przytulnej atmosfery. W obu przypadkach warto zastanowić się też nad konkretnym oświetleniem – może ono potęgować efekt bądź też wprowadzać kontrast w stosunku do podstawowego stylu. Dobór mebli, pozostałych elementów wyposażenia, to kwestia indywidualna, albowiem tutaj najważniejsza będzie inwencja twórcza.
Kosmiczny efekt disco? Sufit napinany!
W wielu podziemnych klubach, gdzie stawia się na taniec i muzykę, często królują neony, LED-y jak i nieco przyciemniony klimat. Świetnym jego dopełnieniem mogą być wymyślne sufity napinane. Montaż sufitu nad parkietem, korytarzami, czy barem może sprawiać wrażenie, że przenieśliśmy się do innej epoki, a nawet statku kosmicznego. Grupa DPS jest w stanie wykonać na zamówienie sufity napinane, które w połączeniu z oświetleniem zupełnie odmienią ponure i surowe wnętrza. Warto zatem zapoznać się z jej ofertą.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz