Stropy można wykańczać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych z nich należą różne rodzaje sufitów podwieszanych. To rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale również bardzo praktyczne.
Sufity podwieszane mają niewątpliwe zalety
Od dłuższego czasu przestrzeń między stropem a sufitem wykorzystuje się do umieszczania w niej wszelkich instalacji. Najczęściej są to kable elektryczne, internetowe i telewizyjne oraz przewody służące do wentylacji pomieszczeń, bądź też do ich schładzania lub ogrzewania. Konstrukcje podwieszane pozwalają je ukryć, dzięki czemu nie psują wyglądu wnętrza. Później stosunkowo łatwo można się do nich dostać, aby np. przeprowadzić konieczne naprawy, czy przeróbki.
Za pomocą sufitów podwieszanych można także obniżać bardzo wysokie pomieszczenia. Zmniejszenie kubatury pozytywnie wpływa na koszty ogrzewania, ponieważ w celu podniesienia temperatury potrzebne jest wówczas mniej energii, co przekłada się na wysokość rachunków. Wydatki można jeszcze bardziej ograniczyć, jeśli pomiędzy stropem a sufitem umieści się izolację, np. w postaci wełny mineralnej, która będzie stanowić dodatkową barierę termiczną. W ten sposób da się również wyciszyć strop, dzięki czemu odgłosy dochodzące od sąsiadów z góry nie będą już tak uciążliwe.
ZOBACZ TAKŻE – Sufit armstrong a napinany – najważniejsze różnice
Sufity podwieszane bardzo często wybiera się z powodu ich urody. Ponieważ nie posiadają funkcji konstrukcyjnej dla budynku, można je swobodnie aranżować, wykorzystując do tego różne materiały, umieszczając w nich oświetlenie, bądź też nadając im nawet najdziwniejsze kształty.
Najpopularniejsze rodzaje sufitów podwieszanych
Współczesne technologie budowlane dają mnóstwo możliwości wykonania sufitów podwieszanych. My natomiast skupimy się na najpopularniejszych z nich, które zwykle są wykorzystywane w prywatnych domach i firmowych biurach.
Obecnie najczęściej spotykane są konstrukcje wykonywane z metalowych profili oraz płyt kartonowo-gipsowych. Są to materiały łatwe w obróbce, dlatego do ich stosowania wystarczą nawet proste narzędzia. Jednak właściwe wykonanie sufitów w tej technice wymaga dużej wprawy i umiejętności planowania. Wszelkie błędy w realizacji później bardzo szybko wychodzą na jaw w postaci pęknięć i nierówności, a w najgorszym przypadku może nawet dojść do zawalenia, jeśli konstrukcja nie zostanie odpowiednio zamocowana. Ta technika jest czasochłonna i brudna, dlatego nie ma mowy, aby wykonać taki sufit w jeden dzień i to bez potrzeby dużego sprzątania.
Alternatywnym rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na popularności są konstrukcje napinane. Architekci i budowlańcy doceniają nie tylko ich estetykę, ale przede wszystkim walory praktyczne. Takie sufity wykonuje się poprzez naciągnięcie specjalnej membrany na uchwyty zamocowane do ścian. To lekka konstrukcja, która nie obciąża stropu, natomiast daje wielkie możliwości aranżacyjne. Membrany mogą mieć dowolne kolory, fakturę, a nawet można na nich umieszczać wielkoformatowe grafiki oraz je dodatkowo podświetlać od wewnątrz. Montaż jest bardzo szybki i czysty, zaś w przypadku wystąpienia awarii instalacji poprowadzonych pod stropem, da się równie szybko dostać do środka i wszystko na powrót zamocować.
Wśród popularnych rodzajów sufitów podwieszanych są też rozwiązania kasetonowe. Zazwyczaj możemy je spotkać w biurach i sklepach, ponieważ zapewniają najłatwiejszy dostęp do ukrytych za nimi instalacji, natomiast nie są tak estetyczne, jak te opisane wyżej. Ich wygląd da się jednak poprawić za pomocą modułów DPS Lako wykonanych na bazie folii PVC. Charakteryzują się małą wagą, szerokim wachlarzem kolorów i struktur oraz wysoką funkcjonalnością, bowiem można w nich montować wszystkie niezbędne urządzenia sufitowe, w tym m.in. oprawy oświetleniowe, kratki wentylacyjne, zraszacze i czujniki.
Dodaj komentarz