Urządzając wnętrze domu bądź mieszkania, chcemy, by podobało się nam pod każdym względem. Starannie dobieramy kolor ścian, meble oraz oświetlenie. Wszystkie te elementy uzupełniają się wzajemnie. Zestrajając je ze sobą, musimy być uważni. Tonowanie kolorów w domu nie jest bowiem tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każdy element tej skomplikowanej układanki ma spore znaczenie. Przybliżamy najważniejsze wskazówki, o których należy pamiętać.
• Jakie barwy rozróżniamy, czyli podstawy tonowania barw
• Różnicowanie kolorów w domu i mieszkaniu
Koło barw a tonowanie kolorów
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak skomplikowane jest łączenie barw we wnętrzu domu. Tymczasem okazuje się, że to dość trudna sztuka i rządzi się określonymi prawidłami. W pierwszej kolejności należy pamiętać o korzystaniu z koła kolorów. Czym ono jest i jak się nim posługuje? Jest wykładnią tego, jak poszczególne kolory powstają i mieszają się ze sobą. Jest odzwierciedleniem rozkładu widma barwnego w tęczy. Korzystając z niego, o wiele łatwiej uniknąć błędów w doborze koloru ścian i sufitów. Powinniśmy mieć świadomość, że leżące obok siebie wycinki wspomnianego schematu kołowego (różne odcienie tego samego koloru) współgrają ze sobą i tworzą harmonijną całość. Te znajdujące się po przeciwnych stronach dają z kolei odmienny efekt. Wydobywają nawzajem swoją wyrazistość i są kontrastowe – określa się mianem barw dopełniających. Temat jest dość złożony. Nie mając fachowej wiedzy, możemy polegać na osobach, które ją posiadają. Wyspecjalizowani montażyści DPS® dobrze wiedzą, jak zaaranżować przestrzeń, by wyglądała atrakcyjnie. Używają nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym można zmienić mieszkanie w bardzo prosty sposób.
Jakie barwy rozróżniamy, czyli podstawy tonowania barw
Koło kolorów, co zostało już opisane, ma duże znaczenie dla harmonizowania barw. Umożliwia taki ich dobór, który pozwala na osiągnięcie kolorystycznej harmonii. Projektanci podkreślają, że trendem panującym od lat jest łączenie barw ciepłych i chłodnych, ale… co to właściwie znaczy? Otóż przyjęło się, że barwy zimne to pochodne błękitu, zieleni i fioletu. Ciepłe to z kolei wszystkie pozostałe. Ich zestrajanie ze sobą nie jest oczywiste. Trzeba mieć sporo wyczucia, by pomieszczenie prezentowało się atrakcyjnie. Jeden niewielki błąd może sprawić, że osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Po pierwsze należy pamiętać, by nie zestrajać ze sobą ciepłych i chłodnych odcieni jednego koloru. Po drugie, miejmy świadomość, że kolory mają różne tonacje w zależności od swojego najbliższego sąsiedztwa. Co to znaczy? Te bardzo zbliżone do siebie neutralizują się wzajemnie, zaś kontrastujące – ulegają wzmocnieniu. Przykład? Czerwony w sąsiedztwie pomarańczowego wyda się przytłumiony, jednak zestawiony z turkusem będzie się wydawał bardziej intensywny. Innymi słowy – im bardziej nietypowe połączenie, tym żywsze wyda się pomieszczenie, gdzie je zastosowano. Efekt ten uzyskamy, zestrajając odcienie leżące naprzeciw siebie w kole kolorów. Po trzecie – mieszając ze sobą podobne odcienie jednego koloru, zdecydujmy się na to, by urozmaicić je jakimś kontrastującym akcentem, by przerwać monotonię.
CZYTAJ TAKŻE – Trendy w aranżacji ścian i sufitów 2019
Różnicowanie kolorów w domu i mieszkaniu
Znając najważniejsze zasady łączenia barw, warto nieco zgłębić tematykę, by w pełni świadomie dekorować pokoje. Okazuje się bowiem, że do dyspozycji mamy cztery harmonie koła barw:
- harmonia monochromatyczna oparta jest o zróżnicowane tonacje danego odcienia, jednak o różnej temperaturze (np. trzy odcienie fioletu);
- harmonia trójkątna zasadza się na stosowaniu barw zlokalizowanych na czubkach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw (czerwony z zielonym i fioletowym);
- harmonia komplementarna oparta jest z kolei o barwy zlokalizowane po przeciwnych stronach koła barw. Te, połączone ze sobą, wydają się intensywniejsze i pozwalają uzyskać bardzo wyrazisty efekt;
- harmonia analogiczna bazuje na trzech kolorach leżących obok siebie w kole barw. Dominującą zieleń można wzbogacić kolorami znajdującymi się tuż obok, by ją ubogacić i wzmocnić daną barwę.
Znając podstawowe zasady rządzące doborem barw, łatwiej zaplanować wygląd poszczególnych pokoi wewnątrz mieszkania. Kierując się nimi, zyskuje się pewność, że pomieszczenia będą wyglądać gustownie i zgodnie z naszymi wymaganiami.
Masz pytania? Zdaj się na specjalistów!
Dodaj komentarz