Najbardziej efektowną formą sufitu dekoracyjnego jest sufit wielopoziomowy. Nie jest to jednak łatwa i tania inwestycja. Przyjrzyjmy się możliwością technicznym i ceną za wykonanie tego efektownego elementu dekoracyjnego domu.
Jaki sufit wielopoziomowy wybrać?
Tworząc sufit wielopoziomowy mamy do wyboru dwie technologie zabudowania sufitu. Możemy wybrać między sufitem podwieszanym a sufitem napinanym. Każdy ma swoje zalety, a wybór będzie zależał co dla inwestora jest kwestią kluczową. Sufity podwieszane wykonywane są z płyt kartonowo-gipsowych przykręconych do wcześniej przygotowanego stelażu. Do sufitów wielopoziomowych wykorzystywany jako stelaż jest ruszt krzyżowy. Jest to konstrukcja wykonana z poprzecznych i podłużnych profili połączonych specjalnymi łącznikami. Wykończeniem płyt jest masa gipsowa, którą nakłada się na łączenia płyt i ich całą powierzchnią a później szlifuje.
Metodą nowocześniejszą są sufity napinane, czyli membrana naciągnięta na wcześniej przygotowany stelaż. Konstrukcją, na którą naciągamy folię są profile, dzięki którym folia nabiera sprężystości i oczekiwanego kształtu. Przy zastosowaniu tego systemu jesteśmy w stanie tworzyć bardziej skomplikowanej bryły i kształty niż przy sufitach podwieszanych. Tutaj nie ma konieczność używania gipsu i znika ryzyko powstania pęknięć na łączeniach płyt i przy ścianach. Sufit napinany jest również zdecydowanie lżejszy od podwieszanego i nie obciąża stropu.
ZOBACZ TAKŻE – Materiał na sufit napinany
W obydwu przypadkach pod sufitem możemy ukryć kable i rury, pamiętając jednak by nie chować pod zabudowę instalacji gazowej. Zabudowa oparta o system sufitu napinanego jest szybsza w montażu i nie powoduje zabrudzeń. Technologia podwieszana daje nam większe możliwości w wyborze oświetlenia. Coraz częściej spotyka się realizacje łączone, gdzie wielopoziomowe sufity łączą oba systemy. Pozwala to na korzystanie z zalet obydwu rozwiązań. Dzięki temu napinane sufity szklane, czy z efektem gwiezdnego sufitu łączymy z zabudowami z ukrytymi taśmami LED, które wspólnie tworzą niesamowity klimat pomieszczenia.
Cena za sufit wielopoziomowy
Cena za sufit wielopoziomowy każdorazowo wyceniany jest indywidualnie. Kosztorys w przypadku sufitu podwieszanego zależy oczywiście od metrażu oraz ilości i rodzaju wykończeni, które będą zastosowane w zabudowie. Metr sufitu podwieszanego wyceniany jest na kwotę pomiędzy 80 a 120 złotych. Dodatkowo musimy zapłacić za gzymsy, wpusty punktowe, montaż halogenów wpuszczanych czy taśm ledowych. Poszczególne elementy wyceniane są za wykonane metry kwadratowe, a ich cena waha się od 50 do nawet 250 złotych za gzyms wykonany na łuku. Do kosztów robocizny dochodzą oczywiście koszty materiałów, czyli płyt kartonowo-gipsowych, profili, elementów łącznych, gipsów i. elementów oświetlenia.
ZOBACZ TAKŻE – Wycena sufitu napinanego
Na koszt sufitu napinanego wpływ ma powierzchnia montażu, skomplikowanie konstrukcji, ilość rogów oraz rodzaj membrany, którą wybierzemy. W tym systemie materiały na starcie są droższe, niż w rozwiązaniu z sufitem podwieszanym. Jednak sufit wykonany metodą tradycyjną co 3-4 lata musimy malować. Grupa DPS potwierdza certyfikatami 10 lat gwarancji na kolor i sprężystość folii. Koszt montażu jednego metra kwadratowego sufitu napinanego waha się w zależności od wielkości pomieszczenia oraz skomplikowania konstrukcji.
Każdy z projektów wyceniany jest indywidualnie a na cenę oprócz rodzaju konstrukcji wpływ ma również rodzaj oświetlenia i membrany, które zastosujemy. Sufit wielopoziomowy to zwieńczenie każdej przestrzeni. Dobrze zaprojektowana i wykonana zabudowa tworzy zupełnie nowe wnętrze nadając mu klasy i szyku. Na rynku widzimy dzisiaj duże zainteresowanie sufitami napinanymi i łączonymi, które postrzegane są jako ekskluzywne elementy dekoracyjne.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz