Sufity podwieszane, napinane czy Armstrong? Z miesiąca na miesiąc przybywa kolejnych, oryginalnych sposobów na wyjątkową aranżację wnętrza. Czym różnią się od siebie te technologie i które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy!
• Sufity napinane – ekskluzywna ozdoba mieszkania
Sufity podwieszane i napinane to doskonały wybór, który zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie pomieszczenia, ale też trwałość. Pozwalają na ukrycie pewnych niedoskonałości powierzchni czy biegnących przy sklepieniu kabli, a przy tym są proste w montażu.
Sufit Armstrong – typowy w pomieszczeniach biurowych
Czym jednak wyróżnia się sufit Armstrong? Rozwiązanie to sprawdza się doskonale zazwyczaj na basenach, bibliotekach, w przychodniach i szpitalach, salach językowych i muzycznych, a także w profesjonalnych kuchniach czy w biurach. Jednym słowem częściej możemy je spotkać w budynkach użyteczności publicznej niż w prywatnych mieszkaniach. Sufity podwieszane składają się z płyt modułowych, pokrywających przestrzeń pod stropem. Wyglądają sterylnie i nienagannie. Utrzymane są w jasnych odcieniach.
Płyty w sufitach podwieszanych Armstrong są drewniane, metalowe lub mineralne i w pełni ekologiczne. Istnieją zdywersyfikowane sposoby ich łączenia, uzależnione od potrzeb klienta i wizji projektanta. Można je montować od góry, a wówczas widoczny będzie ruszt nośny. Jeżeli zależy nam ukryciu łączenia płyt i rusztu, należy wybrać wyprofilowane płyty montowane od dołu. Gdy zastosujemy krawędzie typu K2C2 lub SL2 uda nam się ukryć ruszt nośny i uzyskamy efekt jednolitej, monolitycznej powierzchni.
Sufity te mogą tworzyć gładką lub wyspową przestrzeń nad głowami. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą izolację akustyczną i bezpieczeństwo. Płyty posiadają właściwości przeciwpożarowe i są odporne na wilgoć oraz zabrudzenia, a producent zapewnia 30-letnią gwarancję. Taki sufit można też odpowiednio podświetlić, co szczególnie dobrze sprawdza się np. w salach konferencyjnych.
Sufity napinane – ekskluzywna ozdoba mieszkania
A sufity napinane? To prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. Mogą być matowe bądź błyszczące, o jednolitym kolorze lub wielobarwne. Często zdobi je oryginalna grafika, sprawiająca, że sufit przypomina dzieło sztuki. Ich konstrukcja jest lekka i nie obciąża zanadto stropu. Rozwiązanie to najczęściej montuje się w prywatnych mieszkaniach, ale także w galeriach handlowych, SPA czy na basenach.
ZOBACZ TAKŻE – Technologia sufitów napinanych – DPS Lako
Jak powstaje? Wytrzymałą membranę wykonaną z folii PCV montuje się na specjalnym stelażu w wyniku nagrzania i naciągnięcia. Montaż przebiega znacznie szybciej niż w przypadku układania płyt w suficie podwieszanym, a przy tym zachowana zostaje czystość i nie musimy się przejmować pyleniem. Wspomniana membrana wykonana jest z materiału wodoodpornego i ognioodpornego, bardzo łatwego w utrzymaniu. Wybierając np. sufit z efektem lustra możemy optycznie powiększyć małe pomieszczenie, a decydując się na niebieski sufit z podświetleniem led – wyczarować w domu gwiaździste niebo. Technologia ta pozwala na zabawę formą, barwą i kształtem. Warto podkreślić, że materiał jest demontowalny. Oznacza to, że można go ściągać np. w celu serwisowania instalacji, którą zakrywa i ponownie zakładać.
Podsumowując, główną różnicą pomiędzy sufitami napinanymi a sufitami Armstrong polega na użytych materiałach, sposobie montażu, no i oczywiście ostatecznym wyglądzie. O ile pierwsze z nich wykonane są z membrany z folii PCV, którą rozciąga się na specjalnym stelażu, o tyle drugie z nich montuje się łącząc ze sobą specjalne płyty.
Dodaj komentarz