Znalazłeś się tutaj, ponieważ borykasz się z bardzo częstym problemem – musisz urządzić małe mieszkanie. Część mebli jakoś udało się upchnąć, jest też miejsce na przechowywanie… został jeszcze stół. Stół w małym mieszkaniu to mebel niemal konieczny, a jednak trudno znaleźć na niego właściwe miejsce. Jak zaaranżować kawalerkę czy inny lokal niewielkich rozmiarów, by można było wygodnie zjeść posiłek? Czytaj dalej!
• 1. Stół w małym mieszkaniu – kuchnia
• 2. Stół w małym mieszkaniu – salon
• Najlepiej wybrać oba
• Zasiądź za okrągłym stołem
Zmierz się ze swoim mieszkaniem
Wiele zależy od tego, jak małe jest Twoje mieszkanie. Dla niektórych małym będzie 50-metrowe lokum, inni żyją w kawalerce o powierzchni 18m2. I jedni i drudzy powinni dopasować wymiary stołu do rozmiaru pomieszczenia, w którym mają zamiar go ustawić. W przypadku kuchni połączonej z pokojem stół może wyznaczać granicę, jeśli jednak kuchnia jest zamknięta, musimy rozważyć dwie opcje. A oto one:
1. Stół w małym mieszkaniu – kuchnia
Jeśli rozmiary pomieszczenia na to pozwalają, warto umieścić niewielki stół i kilka krzeseł w kuchni. Spożywanie posiłków w kuchni może i nie jest zbyt uroczyste, jednak pozwala zaoszczędzić bardzo dużo miejsca w pokoju dziennym. Zyskasz też na czasie, bo posiłki będą gotowe do spożycia w kilka chwil po przygotowaniu, no i zmniejszysz ryzyko wylania ulubionej zupy po drodze do pokoju.
2. Stół w małym mieszkaniu – salon
Zupełnie inaczej jest, jeśli stołu używasz także w innych okolicznościach – do pracy, rysowania czy… gier planszowych. W takim przypadku mebel ten o wiele lepiej sprawdzi się w pokoju dziennym – centralnym miejscu Twojego mieszkania. Przyda się także, jeśli często odwiedzają Cię goście czy w czasie przyjęcia urodzinowego.
Najlepiej wybrać oba
Zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest mniejszy stół w kuchni, a większy w pokoju. Jeśli więc masz taką możliwość, nie wahaj się nad wstawieniem dwóch stołów. Temat naszego dzisiejszego wpisu brzmi jednak: stół w małym mieszkaniu. Jak inaczej radzić sobie z małą przestrzenią, poza mniejszym rozmiarem mebla?
Składany stół
Świetny pomysł, dzięki któremu zyskasz ogromną ilość miejsca. Blat na stałe przytwierdzony do ściany po złożeniu zajmuje raptem kilkanaście centymetrów powierzchni. Gdy jednak go rozłożysz, zasiądziesz przy nim wygodnie razem z gośćmi czy rodziną.
Istnieje również opcja zamontowania stołu tak, by dało się go w całości schować w ścianie. Wymaga to jednak nieco większego nakładu finansowego oraz fachowej pomocy. Efekt jednak przechodzi najśmielsze oczekiwania!
Zasiądź za okrągłym stołem
Jeśli nie przekonuje Cię umieszczenie w mieszkaniu składanego blatu, albo po prostu cenisz sobie swobodny dostęp do stołu z każdej strony, rozważ wstawienie stołu z okrągłym blatem. Cechuje się on co prawda mniejszą powierzchnią, ale za to pozwala uniknąć bolesnych spotkań z narożnikami. Okrągły stół w małym mieszkaniu to rozwiązanie uniwersalne. Dzięki niemu nie musisz rezygnować z tego ważnego dla wielu z nas mebla, zyskasz zaś sporą ilość miejsca.
Interesują Cię inne porady dotyczące aranżacji mieszkania? Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mały salon lub w jaki sposób ozdobić ściany? Sprawdź pozostałe wpisy z tej kategorii: