Jak odświeżyć kuchnię nie zatrudniając ekipy remontowej ani nie skazując się na kilka dni w brudzie i pyle? To proste – stare kafelki w kuchni możesz pomalować dokładnie tak, jak chcesz! Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!
• Co zyskasz na realizacji tego pomysłu?
• 1. Wyczyść stare kafelki w kuchni
• 2. Pomaluj fugi
• 3. Malowanie kafelek
• Wytrzymałość pomalowanych płytek
Co będzie Ci potrzebne?
Żeby rozpocząć prace nad odświeżaniem kuchni najpierw porządnie ją wysprzątaj. Wynieś wszystkie niepotrzebne sprzęty i zadbaj o swobodny dostęp do kafelek – czy to tych na podłodze, czy też naściennych. Musisz też zaopatrzyć się w farbę do kafelek. Wybierz odpowiedni kolor (może warto użyć dwóch różnych barw? Na pewno urozmaici to wnętrze!) i przeczytaj dokładnie, jak należy postępować z zakupionym specyfikiem. Będziesz potrzebować też kilku pędzli i tego wszystkiego, czego używasz przy każdym malowaniu.
Co zyskasz na realizacji tego pomysłu?
Samodzielnie wykonany „remont” kafelek w kuchni pozwoli przede wszystkim sporo zaoszczędzić. Zamiast kupować nowe kafelki oraz wynajmować ekipę remontową, wystarczy kilka godzin pracy i minimum umiejętności. Oraz farba, której koszt jest kilkukrotnie niższy niż nowych kafli i pracy fachowców. Oszczędzisz także sporo czasu i wysiłki – w końcu położenie nowych kafelek wymaga uprzedniego usunięcia starej glazury, co wiąże się z kolejnymi niedogodnościami.
1. Wyczyść stare kafelki w kuchni
Zabieramy się do pracy! Po pierwsze: umyj dokładnie powierzchnię, którą masz zamiar pomalować. Jako, że mamy odświeżyć stare kafelki w kuchni, musimy liczyć się też z wszechobecnym tłuszczem, którego koniecznie musimy się pozbyć. Każda pozostawiona plamka tłuszczu sprawi, że nowo nałożona farba może się złuszczyć albo w ogóle nie przyczepić do pokrywanej nią powierzchni. Nie pozostaje Ci nic innego, niż uzbroić się w cierpliwość i… gąbkę ze specyfikiem do czyszczenia glazury.
2. Pomaluj fugi
Pozornie prosty etap może nastręczyć pewnych problemów, jeśli nie podejdziemy do niego ostrożnie i z precyzją. Uważaj na mogące powstać zacieki – nakładaj dokładnie tyle farby, ile trzeba, nie „na zapas”. Maluj jak najcieńszym pędzelkiem zaś to, co wyjdzie poza krawędź fugi, natychmiast zetrzyj wilgotną gąbką.
3. Malowanie kafelek
Przechodzimy do sedna sprawy, czyli malujemy stare kafelki w kuchni. Pamiętaj o tym, że farba na kafelkach schnie bardzo szybko – uważaj na to zwłaszcza przy grzejniku. Nałóż kilka warstw farby – pomiędzy jedną a drugą zrób kilka godzin przerwy aż do wyschnięcia. Później ewentualne poprawki i… voilà!
Wytrzymałość pomalowanych płytek
Co bardzo istotne – nie będziemy mieli żadnych problemów z późniejszym użytkowaniem odświeżonej kuchni. Specjalne farby do kafelek świetnie znoszą wysokie temperatury, wilgoć i łatwo dają się czyścić, nie tracąc przy tym koloru. Nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy i łatwo odświeżyć stare kafelki w kuchni!
Jeśli szukasz więcej informacji o kuchniach, zajrzyj do innych wpisów. Dowiedz się, jak urządzić jasną kuchnię za pomocą sufitów napinanych i wiele, wiele więcej:
Dodaj komentarz