By uzyskać idealnie gładkie ściany i sufity, fachowcy używają płyt kartonowo-gipsowych. Czy mają same zalety? Niestety nie. Spoiny pomiędzy nimi często pękają, co sprawia, że całość traci na estetyce. Na szczęście istnieje sposób, by przeprowadzając remont, uniknąć takich problemów. Na co należy zwrócić uwagę?
Pęknięcia powstają przez…różnice
Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego na sufitach i ścianach powstają nieestetyczne pęknięcia. Otóż dzieje się tak ze względu na to, że płyty kartonowo-gipsowe i ściany mają inne właściwości fizyczne. Tak, to prawda. Tynk położony na ścianie i popularne „karton-gipsy” w inny sposób odkształcają się i w zróżnicowany sposób absorbują wilgoć zawartą w parze wodnej. Wydaje się, że to utrudnienie, którego nie można uniknąć, ale profesjonaliści przekonują, że mają na to sposoby. Jakie? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.
Uniknij rys – robiąc rysę kontrolowaną
Paradoksalnie sprawdzonym sposobem na uniknięcie pęknięć jest stworzenie tzw. „rysy kontrolowanej”. Zwana rysą włosowatą jest bardzo cienka i łatwo ją zamaskować. Warto przy tym pamiętać, że technika jej wykonania rożni się na ścianie otynkowanej i pozbawionej tynku. Opiszemy to pokrótce.
Rysa na ścianie otynkowanej
W tym przypadku przydatna będzie taśma przekładkowa. Mająca wąski pasek kleju nie dopuszcza do połączenia masy szpachlowej z tynkiem. Przyklejana jest do muru tuż przy aluminiowych profilach, do których montowane są płyty g-k. Warto przy tym podkreślić, że krawędź tak łączonych płyt powinna być sfazowana, co ułatwi umieszczenie masy szpachlowej w szczelinach wraz z taśmą przekładkową. Wówczas, po wyschnięciu masy, a przed malowaniem, trzeba odciąć nadmiar taśmy, co pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu końcowego.
Kontrolowane pęknięcie na styku g-k i surowej ściany
W sytuacji, gdy płyty kartonowo-gipsowe łączone są ze ścianą bez tynku, wówczas wspomnianej taśmy nie stosuje się. Odcięcie powierzchni pokrytej zaprawą tynkarską od płyty gipsowej należy wykonać w trakcie prac przy pomocy kielni. W ten sposób powstaje dylatacja, dzięki której wilgoć z tynku nie będzie przedostawać się do płyty, a dodatkowo łączenie obydwu powierzchni nie będzie narażone na niechciane skutki naprężeń.
Rearanżacja wnętrza mieszkania i domu. 5 wskazówek jak zrobić to dobrze
Jak wygładzić ściany bez szlifowania? Sposoby, które warto znać przed rozpoczęciem remontu
Dobór technik
Eksperci, komentując problemy związane z pękaniem spoin, informują, że powstają one na skutek niewłaściwego doboru technologii montażu płyt. Wyróżniają trzy służące do montowania płyt na ścianach i dwie stosowane w przypadku sufitów. Pierwsza z nich bazuje na kleju gipsowym. Jest najprostsza i powszechna, ale wymaga właściwego przystosowania podłoża. Druga oparta jest na profilach montażowych – jest znana i ogólnie stosowana, ale też najbardziej narażona na błędy montażowe przyczyniające się do powstawania opisywanych tu rys. Specjaliści polecają także stosowanie samonastawnych łączników pozwalających na zredukowanie błędów montażowych. Czy to wystarczy, by uniknąć spękań czy też jest jeszcze inne, lepsze rozwiązanie?
Ściany i sufity napinane wolne od spękań!
Opisywane dotąd materiały są powszechnie znane i stosowane – to fakt, ale nie są jedynym dziś rozwiązaniem technologicznym. Ściany napinane stają się coraz powszechniejsze i mają szereg zalet. Pierwszą z nich jest brak spękań. Zwyczajnie w ich przypadku problem nie występuje. Dodatkowo membrana jest nad wyraz wytrzymała i pozwala na wielość aranżacji. Sufity napinane DPS nie są narażone na nieestetyczne rysy czy spękania, a ich montaż jest czysty i prosty. To najlepsze rozwiązanie służące uzyskaniu idealnie płaskich, ładnie wyglądających ścian i sufitów.
Technologia DPS jest znakomitym rozwiązaniem. Pozwala uniknąć problemów charakterystycznych dla płyt kartonowo-gipsowych. Umożliwia przy tym uzyskanie estetycznego wyglądu dowolnie wybranego pomieszczenia na długie lata bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. Jesteś ciekawy jaką alternatywą jest sufit napinany? Masz jeszcze wątpliwości? Zobacz galerię naszych realizacji – GALERIA REALIZACJI
Dodaj komentarz