Idealnie gładka powierzchnia sufitów i ścian ma zasadnicze znaczenie dla estetyki mieszkania. Wiadomo przecież, że każda, nawet najmniejsza nierówność będzie widoczna, gdy odbije się od niej światło. Właśnie dlatego poziomowanie sufitu jest tak istotne. Odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na konstrukcję podwieszaną. Na jakie fachowe porady należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na samodzielne przeprowadzenie prac? Podpowiadamy.
• Właściwy rozstaw profili aluminiowych
• Co wpływa na trwałość konstrukcji?
• Montaż elementów składowych sufitu – odpowiednie odległości
• Montaż płyt zależny od kąta padania światła
• Sufit profesjonalnie wypoziomowany i chroniony przed wilgocią
Poziomowanie sufitu – właściwy dobór „punktu zero”
Najważniejszą, choć wydawałoby się, że zupełnie błahą czynnością jest obranie tzw. punktu zero. Co to oznacza? Należy zmierzyć sufit i obrać punkt, który wyznaczy linię, wzdłuż której przebiegać będzie cała konstrukcja nośna sufitu. Najczęściej używa się do tego poziomicy laserowej, która jest wygodna w użyciu i pozwala na bardzo precyzyjne pomiary. Bez nich każdy kolejny krok może być brnięciem w coraz poważniejsze problemy, które napotyka się podczas poziomowania sufitu.
Właściwy rozstaw profili aluminiowych
Aluminiowy szkielet będący konstrukcją nośną sufitu musi być odpowiednio zaprojektowany, a poszczególne jego elementy rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie. To istotne niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kasetony, czy płyty kartonowo-gipsowe. Profile, jak zalecają montażyści, powinny znajdować się w odległości 40 centymetrów od siebie. Takie przerwy dają gwarancje właściwego przenoszenia ciężaru. Profesjonaliści odpowiedzialni za tworzenie sufitów podwieszanych DPS® również stosują wszystkie odpowiednie techniki, dzięki którym kształt sufitu będzie niezmienny przez długie lata. Dlatego właśnie opisywane prace warto zlecić osobom, które wykonają to szybko i profesjonalnie.
Co wpływa na trwałość konstrukcji?
Rozmieszczenie aluminiowych profili niewątpliwie ma duże znaczenie, ale równie ważne jest zastosowanie dobrze dobranych kołków montażowych. Gwarantują one wysoką wytrzymałość konstrukcji na obciążenie. Muszą być wykonane z dobrej jakości, odpornego materiału. Te plastikowe z pewnością będą nieodpowiednie. Nie wykazują odporności na wysoką temperaturę i z biegiem czasu mogą okazać się zbyt słabe.
CZYTAJ TAKŻE – Czym zastąpić sufit podwieszany?
Montaż elementów składowych sufitu – odpowiednie odległości
Sufit podwieszany wygląda estetycznie, ale musimy pamiętać, że nieustannie „pracuje”. Oznacza to, że jest podatny na drgania, które w sposób szczególny dają się we znaki mieszkańcom miast, gdzie wykonywane są prace wydobywcze, na przykład na Górnym Śląsku. Właśnie dlatego pomiędzy kolejnymi płytami musi być pozostawiona przestrzeń. Montowanie elementów na styk jest niezalecane. Zasada ta dotyczy zarówno aluminiowych profili nośnych, jak i płyt, pomiędzy którymi powinny znajdować się przerwy dylatacyjne.
Montaż płyt zależny od kąta padania światła
Poziomowanie sufitu jest istotne dla estetyki pomieszczenia i powinno być wykonane nad wyraz starannie. Wówczas zyskamy pewność, że wpadające przez okna promienie słoneczne nie uwypuklą nierówności powierzchni. Istotny jest też dobór sztucznego oświetlenia. Powinniśmy dobrać takie lampy, które nadadzą pokojowi odpowiedni charakter.
Sufit profesjonalnie wypoziomowany i chroniony przed wilgocią
Fachowo wykonane poziomowanie, dbałość o odpowiednie rozmieszczenie elementów montażowych i właściwie zaprojektowane oświetlenie są ważne, ale jest jeszcze coś, co wieńczy dzieło. Mowa o odpowiedniej ochronie przed wilgocią. Sufit musi być chroniony przed działaniem wody. W przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych kluczową rolę odgrywa folia paroizolacyjna. Bez niej konstrukcja z płyt narażona jest na zbyt szybkie niszczenie. Płyty są bowiem narażone na to, że zaczną wybrzuszać się i znacznie stracą na estetyce. Brak odpowiedniej izolacji widoczny będzie przede wszystkim tam, gdzie ilość wilgoci jest bardzo duża, na przykład w łazience. Tam musimy kłaść szczególny nacisk na izolację sufitu. Problem związany z gromadzeniem się wody nie jest problemem w przypadku technologii wykorzystywanych przez grupę DPS®. Folia PVC jest odporna na działanie warunków zewnętrznych i znakomicie sprawdza się nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie estetycznie wyglądający sufit ma duże znaczenie.
Poziomowanie sufitu, jak widać, jest złożonym zagadnieniem i należy zwrócić dużą uwagę na szereg ważnych czynności, by wykonać tę pracę odpowiednio dobrze. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na fachowe porady. Kierując się nimi, zagwarantujemy sobie satysfakcję z estetycznego wyglądu mieszkania.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz