Folie napinane DPS® to nie tylko materiał budowlany. Pewne sytuacje oraz projekty, w które się angażujemy pokazują, jak wiele zastosowań dla naszych powłok czeka wciąż na odkrycie. W tym roku nasza grupa uczestniczyła w realizacji specjalnego projektu artystycznego pt:” Post-Apocalypsis”, który miał miejsce podczas Praskiego Quadriennale.
PQ 2015 to największe na świecie wydarzenie wystawiennicze poświęcone projektowaniu przestrzeni. W sekcji Ekspozycja Narodowa, instalacja, w której brał udział DPS® została nagrodzona Złotym Medalem w kategorii Sound Design. To pierwszy medal dla Polski od 36 lat.
Membrana częścią całości
Post-Apocalypsis to pierwszy projekt opierający się w tak znacznym stopniu na wspólnym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. Z uwagi na przestrzeń Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego dobudowana zostanie specjalna membrana, która tworzy idealnie równą płaszczyznę i wyznacza ściany instalacji. Całość koncepcji opiera się na doświadczeniu słuchowym, do wzmocnienia, którego wykorzystano właściwości akustyczne powłok napinanych.
Czym tak naprawdę jest instalacja Post Apocalypsis? Instalacja projektuje współczesną wizję świata sieciowego i globalnego. Widzowie wkraczają tu bezpośrednio w zagęszczoną przestrzeń danych pogodowych transmitowanych na żywo, między innymi z różnych miejsc energetycznych zagrożeń i katastrof na Ziemi (Czarnobyl, Los Alamos, Fukushima). Aktualizowane na bieżąco dane poddawane są artystycznemu przetworzeniu poprzez sonifikację – w ten sposób instalacja zostaje wypełniona audiosferą reagującą na ludzką obecność. Energetyczne przepięcia komunikacyjne możliwe są także do doświadczenia w ramach zaprojektowanej zaskakującej interakcji z technologicznie przekształconymi elementami natury.
Niecodzienne doświadczenie
Obserwując partycypantów, którzy podziwiali instalacje nie można nie zauważyć jak ważną rolę w całym projekcie odgrywa dźwięk. Sonifikacja jako środek wyrazu pozwalała dotrzeć do indywidualnego odbiorcy, ale to właśnie dzięki membraną DPS® udało się osiągnąć efekt immersji dla wszystkich uczestników, którzy przebywali w pobliży instalacji.
Jest to jeden z wielu (mamy nadzieje) artystycznych projektów, w których można wykorzystać materiały DPS® w unikatowy sposób, tworząc tym samym przepiękną sztukę. Zapraszamy, do śledzenia naszej galerii oraz odwiedzenia naszego profilu na Facebooku. Codziennie raczymy was garścią nowinek oraz ciekawych aranżacji z wykorzystaniem powłok napinanych.
źródła:
http://culture.pl/en/article/prague-quadrennial-gold-medal-for-poland
http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1887&lang=pl
Dodaj komentarz