Jeśli mielibyśmy wymienić to, co w aranżacji mieszkania najważniejsze, z pewnością wielu z nas wskazałoby na dużą przestrzeń, estetykę, a także dobrze zaprojektowane oświetlenie w mieszkaniu. Spośród tych trzech aspektów dziś skupimy się na ostatnim. Zapraszamy do lektury dzisiejszego poradnika!
• Światła nigdy za wiele
• Jak zamontować oświetlenie w mieszkaniu?
• Plafony oświetleniowe DPS® Lume
• Podświetlany sufit napinany
Tyle słońca w całym mieście
Bezsprzecznie najważniejszym źródłem światła powinno być Słońce – jego naturalne światło nie męczy oczu, wydobywa najpiękniejsze barwy i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Im więcej słońca, tym lepiej, jednak nie zawsze mamy możliwość wpuścić do domu odpowiedniej jego ilości. Niezwykle ważnym czynnikiem jest czas, jaki spędzamy w pracy, szkole itd. W zimowych miesiącach powrót do domu po codziennych aktywnościach wypada zwykle po zmierzchu, wobec czego należy również odpowiednio zaplanować sztuczne oświetlenie w mieszkaniu.
Światła nigdy za wiele
Czasy, w których za oświetlenie całego pomieszczenia odpowiadała jedna lampa wisząca na środku sufitu, słusznie przeminęły. Niezwykle ważne jest dostarczanie światła do poszczególnych stref mieszkania.
W pokoju dziennym warto postawić na oświetlenie, które rozprowadzi światło w miarę możliwości równomiernie. Do tego zadbaj o lampy nad strefą wypoczynkową – przydadzą się do czytania – czy klimatyczne oświetlenie, które załączysz w czasie domowych seansów filmowych. Ważne jest, by nie oglądać filmów w całkowitej ciemności!
W łazience oprócz tzw. „dużego” światła pamiętaj o dodatkowym punkcie świetlnym nad lustrem czy toaletką – domowe zabiegi kosmetyczne wymagają dużej precyzji, w czym z pewnością pomoże dodatkowe światło.
Kuchnia również powinna być podzielona na strefy wyznaczane światłem. Jedną z nich jest strefa robocza. Wymaga ona – podobnie jak w łazience – sporej precyzji ruchów, przez co koniecznie musi być doświetlona. Szczególnie efektownie prezentują się niewielkie punkty świetlne nad kuchenną wyspą. Jeśli taką posiadacie, koniecznie dodajcie jej światła!
Przedpokój czy korytarz również powinien posiadać więcej niż jedno źródło światła. Jedno z pewnością znajdzie się nad lustrem, drugie pomoże w szukaniu swojej kurtki wśród garderobianego nieładu. Warto też zainwestować w żarówkę z czujnikiem ruchu, którą umieścimy tuż przy wejściu.
Jak zamontować oświetlenie w mieszkaniu?
Oświetlenie w mieszkaniu może być zainstalowane na wiele różnych sposobów. Choć najpopularniejszymi są wciąż lampy wiszące, nie zamykaj się na inne opcje! Innymi, równie ciekawymi sposobami montażu oświetlenia są:
- Punkty świetlne w suficie napinanym lub podwieszanym
- Oświetlenie w listwie
- Plafony oświetleniowe
- Podświetlane sufity podwieszane (po obwodzie)
- Podświetlane sufity napinane (na całej powierzchni)
Szczególnie interesującymi są dwa spośród wymienionych sposobów: plafony oświetleniowe oraz sufity podświetlane na całej powierzchni.
Plafony oświetleniowe DPS® Lume
To jedna z najefektowniejszych opcji stworzenia oświetlenia dla mieszkań. Zamknięte w aluminiowej ramie diody LED emitują światło dowolnego koloru (możliwość zastosowania diod LED RGB). Efekt oświetlenia dużej powierzchni osiągają dzięki specjalnemu materiałowi rozpraszającemu światło. Panele świetlne DPS® lume serii Quadrat mogą mieć wymiary w zakresie od 0,65 m do 2,4 m długości boku. Ich grubość zaś wynosi zaledwie 11 cm.
Dostępne są wersje użytkowe (światło białe lub żółte) bądź dekoracyjne (diody LED RGB, z pilotem do sterowania barwą i natężeniem światła w zestawie).
Podświetlany sufit napinany
System DPS® light to nowatorskie oświetlenie w mieszkaniu. Po raz kolejny posiłkujemy się tu technologią diod LED, tym razem jednak proponujemy powłokę sufitową rozciągniętą na całą powierzchnię stropu, bądź też na jej fragment. Zaletą tego rozwiązania są nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dzięki zastosowaniu powłoki DPS® transparent światło rozprasza się w sposób naturalny i bezcieniowy. Ponadto system DPS® light pozwala na stworzenie sekwencji świetlnych, w których rytm, animacje i natężenie mogą być zaplanowane dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu.
Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pozwolił Ci nieco jaśniej spojrzeć na oświetlenie w mieszkaniu. Zajrzyj na naszego bloga w sekcję „poradniki”, by dowiedzieć się więcej na temat aranżacji mieszkań!
Dodaj komentarz