Sufit podwieszany to popularne rozwiązanie do wnętrz, z którego korzysta coraz więcej osób. Listwa LED w suficie podwieszanym może stać się głównym oświetleniem w pomieszczeniu lub być dodatkowym elementem. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo zamontować listwy LED na suficie.
Typy oświetlenia LED montowanego w sufitach podwieszanych
Na sufitach podwieszanych zamontować można różne rodzaje oświetlenia LED. Najprostszym rozwiązaniem jest wpuszczenie opraw halogenowych, uzbrajanych następnie w żarówki LED. Inną opcją są panele LED, które montuje się jak oprawę halogenową albo podwiesza na specjalnie dostosowanych uchwytach. Z kolei poziome oświetlenie podwieszanego sufitu wykonuje się za pomocą taśm LED.
Przygotuj się do montażu
Montaż taśmy LED na suficie wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebne będą Ci:
- taśma LED,
- profil LED pozwalający na montaż go do elementów konstrukcji sufitu podwieszanego,
- zasilacz LED,
- końcówka rozprowadzonego uprzednio kabla zasilającego,
- wkrętarka,
- wkręty lub kołki mocujące,
- lutownica,
- wkrętak izolowany.
Pomiary i montaż taśmy LED
Montaż listwy LED na suficie należy zacząć od pomiarów. Pozwoli to na precyzyjne docięcie profili LED i przycięcie taśmy. W sytuacji montażu na kilku płaszczyznach dobrym pomysłem jest podzielenie profili na określone kawałki, ponieważ nie są elastyczne i trzeba je zamontować oddzielnie na każdej z płaszczyzn. Jeśli chodzi o elastyczną taśmę LED, to nie trzeba jej dzielić.
Przy sufitach podwieszanych dobrze jest wykorzystać profile aluminiowe LED. Podzielisz je szlifierką kątową posiadającą tarczę, która służy do cięcia. Taśma zamontowana bezpośrednio na suficie zmniejszy jej żywotność, co spowodowane jest przegrzewaniem się taśmy. Aluminium to świetny przewodnik cieplny, dlatego też profil aluminiowy LED działa jak radiator poprzez odprowadzanie ciepła, generowanego przez diody w trakcie pracy. Bez właściwego odprowadzenia nadmiar ciepła może sprawić, że taśma się przegrzeje.
Powierzchnię profilu należy odtłuścić oraz oczyścić. Jeżeli taśma się odklei, spowoduje to załamanie się światła, co negatywnie wpłynie na efekt wizualny.
Montaż profilu wykonać można przed przyklejeniem taśmy albo po. Profil LED montuje się do sufitu z pomocą wkrętów bądź przyklejony do zagruntowanej uprzednio płyty.
Teraz należy kabel zasilający przylutować do taśmy. Następnie wystarczy, że wciśniesz przełącznik, by móc cieszyć się wyjątkowym podświetleniem sufitu.
Nie zapominaj, by podczas tworzenia konstrukcji sufitu schować w nim zasilacz w charakterystycznym miejscu. Dzięki temu w sytuacji awarii, będziesz mieć łatwy dostęp do zasilacza.
Wyjątkowe oświetlenie LED w suficie podwieszanym
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się przydatny, jeśli chcieliście dowiedzieć się, jak zamontować listwę LED w suficie podwieszanym. To zadanie, które można wykonać samodzielnie, natomiast jeśli nie czujecie się wystarczająco pewnie w samodzielnym montażu, warto powierzyć go specjalistom posiadającym odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności.
Podświetlany sufit to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na ożywieniu aranżacji pomieszczenia. Pozwala na stworzenie niepowtarzalnego klimatu.
Wprawdzie sufity podwieszane ciągle jeszcze wykorzystuje się w mieszkaniach oraz miejscach publicznych, jednak coraz więcej osób decyduje się na bardziej nowoczesną technologię, jaką jest sufit napinany. Wówczas klient ma możliwość samodzielnego zaprojektowania sufitu – wyboru powłoki, kolory czy tekstury. Grupa DPS oferuje sufity napinane, w tym wysokiej klasy sufity podświetlane, które urozmaiciły niejedno wnętrze. Wśród naszych propozycji znajdują się również kasetony na sufit oraz panele lustrzane. Zapewniamy wyjątkowe rozwiązania do aranżacji wnętrz.
Z naszej oferty korzystają osoby indywidualne oraz firmy – hotele, restauracje, galerie handlowe, muzea. Za nami wiele udanych realizacji – każde zlecenie traktujemy indywidualnie i dokładamy wszelkich starań, by spełnić oczekiwania zamawiających.
Dodaj komentarz