Ochrona przed hałasem jest podstawowym parametrem każdego budynku. W tym artykule przedstawimy Ci cechy dobrych ścian akustycznych, omówimy, na czym polega projektowanie akustyki oraz podpowiemy, jak dobrać rozwiązanie do konkretnego projektu.
Projektowanie akustyki
Planując zwiększenie izolacyjności pomieszczenia, zaczynamy od pomiarów akustycznych. Niezbędne jest określenie źródeł i poziomu hałasu, co porównywane jest z normami według przepisów budowlanych. Wyróżniamy hałas:
- zewnętrzny — dźwięki emitowane przez środki transportu: samochody, autobusy, tramwaje, kolej,
- wytwarzany przez wyposażenie techniczne budynku — instalacje grzewcze, wentylację,
- wytwarzany przez osoby przebywające w pomieszczeniach — rozmowy, dźwięki związane z używaniem sprzętów, urządzeń,
- pogłosowy — odbijające się fale dźwiękowe od ścian, sufitu i podłogi.
Znając poziom hałasu w decybelach, łatwiej obliczyć parametry akustyczne. A następnie wykonać adaptację akustyczną ścian działowych, mobilnych ścianek i przegród.
Cechy dobrej ściany akustycznej
Cechy dobrze zaprojektowanej i wykonanej ścianki akustycznej to między innymi:
- Wysoka izolacyjność akustyczna — ściana ma redukować dźwięki z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Największą izolację zapewniają ściany murowane, z ciężkich silikatów, z pustaków oraz ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wypełnionym wełną mineralną.
- Niska transmisja dźwięków — im grubsze ściany, tym lepsze minimalizowanie przenikania dźwięków. Najlepsze są ściany do 15 cm.
- Dobra absorpcja dźwięków — zwiększa komfort akustyczny.
- Solidna konstrukcja — ściana powinna być wykonana tak, aby wytrzymać obciążenia i wpływ wilgoci. Należy unikać mostków akustycznych wynikających ze złego połączenia ze ścianą nośną, ułożenia przewodów kanalizacyjnych itp.
- Estetyczny wygląd — ściana akustyczna ma pasować do stylu i charakteru pomieszczenia.
Ściany akustyczne wykonywane są z różnych materiałów, w tym z drewna, betonu, stali, szkła lub ze specjalnych materiałów akustycznych, takich jak wełna mineralna, pianka czy panele. W celu zwiększenia ich skuteczności stosuje się też różne technologie montażowe: specjalne warstwy izolacyjne, perforacje, podwójne ściany czy panele o specjalnej strukturze.
Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- Typ pomieszczenia — w zależności od rodzaju pomieszczenia, istotne będą szczegółowe wymagania dotyczące izolacji akustycznej.
- Rodzaj dźwięków — niektóre ściany akustyczne są skuteczne w redukcji określonych rodzajów dźwięków, na przykład hałasu z ruchu ulicznego, a inne w redukcji hałasu z sąsiedniego pomieszczenia.
- Budżet — koszt ścian akustycznych może się różnić w zależności od materiałów i konstrukcji, dlatego warto uwzględnić dostępny na ten cel budżet.
- Estetyka — istnieją różne style i kolory ścian akustycznych, które mogą być dopasowane do wystroju pomieszczenia.
- Konsultacja z ekspertami — warto porozmawiać z ekspertem w dziedzinie akustyki, aby pomógł wybrać najlepsze rozwiązanie.
Podsumowanie
Ściany, sufity i ścianki akustyczne mają wyeliminować problemy związane z nadmiernym hałasem, zniekształcaniem dźwięków i pogłosem. Ich głównym celem jest zmniejszenie ilości dźwięków, które przemieszczają się między pomieszczeniami lub pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku. Ściany akustyczne są szczególnie przydatne w przypadku pomieszczeń, w których występuje dużo hałasu, takich jak studia nagrań, sale koncertowe, kina, biura, hale produkcyjne czy hotele. Ciekawą opcją jest również sufit napinany, który też pomoże zadbać o funkcjonalne wykończenie pomieszczeń.
Ustroje DPS FONOSORBER® pozwalają na tworzenie elementów wyposażenia, które łączą wysoką estetykę z funkcją wygłuszenia pogłosu. Duża różnorodność produktów – od sufitów po oświetlenie – daje użytkownikowi nieograniczoną możliwość kreowania unikalnej, a zarazem komfortowej przestrzeni.
Dodaj komentarz