Problemy techniczne związane z układem hydraulicznym domu bądź mieszkania są wyjątkowo uporczywe. Gdy pęka stara rura lub rozszczelnia się układ urządzeń AGD, ciężko usunąć tego skutki. Wiadomo, że dużym ułatwieniem jest odpowiednie ubezpieczenie. Pozyskane z niego środki pozwalają wykonać prace naprawcze. Pamiętajmy jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobrze wiedzieć, jak zabezpieczyć dom przed zalaniem. O czym powinniśmy pamiętać, by uniknąć tego problemu lub zniwelować jego skutki?
• Zalanie – jak uchronić przed nim swój dom?
• Dobra kondycja instalacji odwadniającej
• Wybierz odpowiednie materiały wykończeniowe
Czujnik zalania wody – gdy nadciąga awaria
Na rynku wiele jest urządzeń, dzięki którym unikniemy przykrych skutków zalania. Czujnik zalania wody jest jednym z nich. Jego zaletą jest to, że w szybkim tempie ostrzega użytkownika przed wydostawaniem się wody tam, gdzie nie powinno jej być. Na ogół ma niewielkie gabaryty i działa skutecznie. Dostępne obecnie modele posiadają funkcję smart, dzięki czemu ostrzegają nas nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Otrzymujemy wówczas specjalne powiadomienie na telefon lub tablet. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia wyposażone w sterownik, który w przypadku przecieku wewnątrz mieszkania zamyka zawór wody. W tym przypadku urządzenie będące synonimem inteligentnego domu nawet nie informuje użytkownika o problemie, tylko go usuwa. Oznacza to, że nie musimy samodzielnie zapobiegać awarii.
Zalanie – jak uchronić przed nim swój dom?
Alarmowanie o zaistniałej awarii jest oczywiście bardzo pomocne, ale istnieją pewne czynniki, na które nie mamy wpływu. Budynki postawione na terenach zalewowych (o czym często zdajemy sobie sprawę dopiero po zakończeniu budowy) muszą być skutecznie zaizolowane. Dobrze zatem skorzystać z materiałów, które odseparują fundamenty budynku od czynników zewnętrznych. Fachowcy proponują również wybudowanie naturalnej bariery dla wody, którą może być swoisty wał przeciwpowodziowy. Jak on wygląda? Ma postać betonowej przegrody (na ogół wysokiej na 1 m), która ma uniemożliwić zalanie budynku.
ZOBACZ TAKŻE – Jak zachować sterylność pomieszczenia, ścian i sufitów
Dobra kondycja instalacji odwadniającej
O tym, jak poważne będą skutki zalania, decydujemy pośrednio również my sami. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli domów. Ci, którzy chcą być spokojni o swój dobytek, powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw:
- Drożność rowów i studzienek odwadniających – te elementy odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru wody muszą być w pełni drożne. Za rowy i rynny znajdujące się na posesji odpowiadamy sami. Studzienki usytuowane na ulicy podlegają z kolei, na ogół, kontroli służb miejskich. Warto je powiadomić, by dokonały przeglądu, wówczas będziemy spokojniejsi.
- Osłony na okna piwniczne – w porze, gdy występują intensywne opady, warto przygotować się na różne scenariusze. Musimy pamiętać, że woda wedrze się przede wszystkim do najniższych partii domu, czyli między innymi-piwnicy. Dobrze mieć tego świadomość i zamontować okna, które wytrzymają napór wody i uniemożliwią jej przedostanie się do wnętrza budynku.
Wybierz odpowiednie materiały wykończeniowe
Woda jest żywiołem, który nieraz trudno zatrzymać i usunąć skutki jego działania. Nawet jeśli ubezpieczymy swój dobytek, możemy być skazani na przeprowadzenie remontu. W mieszkaniu w bloku, gdzie najczęściej pokoje wykończone są przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych, będziemy zmuszeni do przeprowadzenia gruntownego remontu. Materiały te namakają i na ogół, przesiąknięte wodą, nadają się do demontażu. Wówczas należy docinać i montować nowe. By zaoszczędzić sobie pracy, warto zdecydować się na sufity i ściany napinane DPS®. Dlaczego? Po pierwsze są wodoodporne i bardzo trwałe. Ponadto mają jeszcze jedną, ważną zaletę – ich montaż nie trwa długo, co jest szczególnie ważne w przypadku zalania. Jeśli takie już się wydarzy, membrana może zostać szybko zdemontowana celem usunięcia awarii i zamontowana z powrotem. Rozwiązania grupy DPS® są zatem realną odpowiedzią na potrzeby osób, których mieszkania i domy narażone są na zalanie, zatem… sprawdzą się w domu każdego z nas.
By zabezpieczyć dom przed zalaniem, należy pomyśleć, jak widać, o wielu różnych aspektach. Przede wszystkim przydatne są rozwiązania technologiczne. Niebagatelną rolę odgrywa również dobór materiałów wykończeniowych użytych wewnątrz domu lub mieszkania. Decydując się na sufity i ściany napinane DPS®, problem związany z przykrymi skutkami zalania będzie zapewne mniej dokuczliwy, niż w przypadku innych, tradycyjnych rozwiązań stosowanych w budownictwie.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz