Idealnie równe i gładkie ściany są dziś uznawane za absolutny standard we współczesnym budownictwie. Wszelkie „niedoskonałości” powinny być wynikiem zamierzonych i świadomych zabiegów, a nie dziełem przypadku, czy niechlujnego wykonania. Niestety wygładzenie ścian zwykle wiąże się z wielkim bałaganem. Przedstawiamy rozwiązanie jak tego uniknąć.
• Jak uniknąć pyłu przy wygładzaniu ścian?
• Gładkie ściany bez pyłu
Porzuć pastele wykorzystaj mocne i energetyczne kolory
Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie powierzchni o gładkiej strukturze jest położenie gładzi gipsowej. To metoda wieloetapowa, w której trzeba odpowiednio przygotować podłoże, nałożyć masę gipsową, a po jej wyschnięciu wyszlifować ściany. Ostatnie dwie czynności należy powtórzyć, bo inaczej nie uda się osiągnąć zakładanego celu. Z tej przyczyny wykonanie gładzi tylko w jednym pomieszczeniu zajmuje kilka dni i nie da się tego przyśpieszyć. W dodatku cały proces jest bardzo „brudny”, gdyż podczas szlifowania powstają ogromne kłęby pyłu, który przedostaje się przez wszelkie szpary i potrafi zanieczyścić cały dom.
Jak uniknąć pyłu przy wygładzaniu ścian?
Istnieją metody, które pozwalają wygładzić ściany bez tego efektu ubocznego, jakim są obłoki białego proszku. Można użyć do szlifowania specjalnych narzędzi takich jak szlifierki zasysające powstający pył, czy rury do odkurzaczy warsztatowych z końcówką, na którą można nałożyć papier ścierny. Są to jednak dość specjalistyczne sprzęty – raczej rzadko spotykane w domowych schowkach.
ZOBACZ TAKŻE – Czym zastąpić gładź szpachlową? Alternatywne możliwości dla gładzi
Innym sposobem są zaprawy przeznaczone do aplikowania „mokro na mokro”. Pozwalają one na wykonanie gładzi bez szlifowania. Ich obróbka polega bowiem na gładzeniu wilgotnej warstwy metalową pacą. To natomiast wymaga dużej wprawy, bo bardzo łatwo można narobić sobie dodatkowej roboty. W tym przypadku również prace mogą rozciągnąć się na kilka dni, choć niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest jego czystość.
Gładkie ściany bez pyłu
Najmniej uciążliwy jest montaż ścian napinanych. Dzięki tej technice można wyrównać ściany nawet w ciągu jednego dnia, a całość odbywa się bez dokuczliwego pyłu. Ta metoda charakteryzuje się wysoką estetyką oraz szerokimi możliwościami, ponieważ za jej pomocą można nadać ścianom niemal dowolny wygląd. Do dyspozycji są materiały o różnym kolorze i fakturze. W ofercie Grupy DPS można znaleźć także ciekawe wzory, a technologia firmy pozwala również na naniesienie na ściany zdjęć i grafik w wysokiej rozdzielczości, bądź wykonanie wielkiego lustra, któremu niegroźne będzie stłuczenie.
Ściany wykonane w tej technice można dodatkowo wypełnić wełną mineralną, by docieplić lub wygłuszyć pomieszczenie. Ciekawą opcją jest wewnętrzna iluminacja, dzięki której da się uzyskać spektakularne efekty oświetleniowe. Takich możliwości nie dają tradycyjne metody.
Dodaj komentarz