Nie można lekceważyć pleśni pojawiającej się w mieszkaniu. To poważny problem, z usunięciem którego nie można zwlekać. Grzyb nie tylko brzydko wygląda i psuje wygląd wnętrza, ale przede wszystkim jest niebezpieczny dla zdrowia domowników.
• Pleśń na suficie jest groźna dla zdrowia
• Trzeba działać od razu
• Wpierw wyeliminuj przyczynę rozwoju grzyba
• Zastosuj sufit napinany z powłoką antygrzybiczną
Grzyby lubią pojawiać się w łazienkach
W łazienkach dużo korzysta się z wody, natomiast z racji niewielkiej kubatury są pomieszczeniami, w których często występuje problem nadmiernej wilgotności. W połączeniu ze złą wentylacją, brakiem odpowiedniego ogrzewania lub niewłaściwą izolacją przeciwwilgociową mogą w nich powstać dobre warunki do rozwoju pleśni. Wówczas na suficie i ścianach zaczynają pojawiać się ciemne kropki, a ich gęstość z czasem stopniowo rośnie. Gdy tylko je zauważycie, to powinniście niezwłocznie zabrać się do działania. Uchroni to Was i Wasze rodziny przed dużymi wydatkami i problemami zdrowotnymi.
Pleśń na suficie jest groźna dla zdrowia
Zwiastunem nadchodzących kłopotów jest zazwyczaj wilgoć zbierająca się na oknie lub kafelkach. Jeśli w porę nie zostaną zastosowane żadne środki zaradcze, to wkrótce w pomieszczeniu zacznie się pojawiać pleśń. Jej występowanie może prowadzić do poważnych schorzeń, w tym alergii, astmy, nowotworów, niewydolności nerek, spadku płodności, martwicy wątroby, czy zapalenia stawów. Poza tym odwlekanie rozwiązania tego problemu może sprawić, że grzyb wniknie głęboko w powłoki tynkarskie na suficie i ścianach, przez co konieczne będzie skucie ich do gołego muru.
ZOBACZ TAKŻE – Czym można zastąpić płytki w łazience?
Trzeba działać od razu
Jak widać nie ma sensu czekać, tylko trzeba od razu brać się do pracy. W pierwszej kolejności należy wyeliminować przyczynę powstawania grzyba. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem wentylacji w łazience, w wyniku czego wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz. Czasem wystarczy po prostu wyczyścić kratkę, aby przywrócić drożność przewodu kominowego. Innym powodem może być np. przeciekająca rura, co niestety będzie już się wiązać z poważniejszymi pracami.
Wpierw wyeliminuj przyczynę rozwoju grzyba
Po usunięciu przyczyny można przystąpić do usunięcia pleśni, ponieważ będzie pewne, że nie powinna już się więcej pojawiać. W tym celu należy osuszyć powierzchnię i zastosować na niej specjalne preparaty grzybobójcze dostępne w sklepach budowlanych. W trakcie tej czynności trzeba założyć rękawice ochronne i maseczkę, a pomieszczenie porządnie przewietrzyć. Po wyschnięciu można nałożyć nowe powłoki malarskie.
Zastosuj sufit napinany z powłoką antygrzybiczną
W przypadku tradycyjnych sufitów podwieszanych usunięcie pleśni może wymagać wycięcia całego kawałka płyty kartonowo-gipsowej i uzupełnienia ubytku. To niestety wymaga większych nakładów pracy i czasu. Zamiast tego można bardzo szybko i niewielkim wysiłkiem zamontować sufit napinany. Membrany DPS są odporne na wilgoć, a na etapie produkcji pokrywa się je warstwą antybakteryjną i antygrzybiczną. W ten sposób można się dodatkowo zabezpieczyć przed występowaniem pleśni w przyszłości.
ZOBACZ TAKŻE – Nowoczesny wystrój dużej łazienki
Walkę z grzybem należy podjąć niezwłocznie, gdy tylko pojawi się w łazience. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie sufitu napinanego, który ze względu na swoje właściwości będzie wzmacniać ochronę przed pleśnią w kolejnych latach.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz