Problemem, z którym często muszą się borykać właściciele mieszkań w blokach, jest niewielki metraż poszczególnych pomieszczeń. Jak urządzić mały salon, którego nie da się powiększyć, nie naruszając ścian nośnych? Przekonaj się, czytając nasz poradnik!
• Po drugie: światło robi różnicę
• Po trzecie: wymiary
• Po czwarte: dodatkowe porady
Po pierwsze: barwy w małym salonie
Jeśli chcesz, by Twój mały salon sprawiał wrażenie nieco większego, zacznij od właściwego doboru kolorów farb. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się zimne barwy – biel, szarość lub błękit. Unikaj stosowania ciepłych barw – żółte czy czerwone ściany, nawet jeśli w jasnych odcieniach, optycznie zmniejszą pomieszczenie, zamiast je powiększyć.
Pamiętaj, że nawet biały kolor ma swoje odcienie – zarówno ciepłe, jak i zimne. Zadbaj o to, by unikać łączenia jednych z drugimi.
Kolor ma znaczenie w każdej płaszczyźnie Twojego salonu – zwróć uwagę także na to, jakie dobrać barwy dla podłóg i sufitów i pamiętaj, że ani jedno, ani drugie nie musi być nudne! Postaw na podłogę z jasnego drewna, która stworzy ciekawe połączenie ze ścianami, wypróbuj też sufity napinane, które cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnych wnętrzach.
CZYTAJ TAKŻE – CZY SUFIT ZAWSZE MUSI BYĆ BIAŁY?
Po drugie: światło robi różnicę
Jeśli masz na to wpływ, spróbuj usytuować salon w pomieszczeniu, którego okna wychodzą na południe. Sprawi to, że pokój będzie przez większą część dnia dobrze oświetlony. W tym miejscu wychodzi na jaw jeszcze jeden ważny argument za zastosowaniem zimnych kolorów ścian – zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne znacząco „ociepli” kolory w pomieszczeniu, a co za tym idzie, pokój zmniejszy się optycznie. Dopasuj barwę oświetlenia do ścian – działa przy tym ta sama, co zwykle, zasada: zimne powiększy pomieszczenie, ciepłe zaś je pomniejszy.
Po trzecie: wymiary
Istnieje wiele problemów dotyczących wymiarów pomieszczenia z przeznaczeniem na salon, na które możemy się natknąć w czasie aranżacji. Postaramy się omówić kilka z nich.
Zbyt wysokie na nasze potrzeby pomieszczenie możemy obniżyć, stosując sufit napinany, który można zamontować na dowolnej wysokości. Dzięki temu nie tylko osiągniemy pożądany efekt zmniejszenia przestrzeni, ale również uzyskamy warstwę termoizolacyjną, która pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu pokoju.
Częściej jednak, zwłaszcza, gdy mieszkamy w bloku, musimy radzić sobie z małym pomieszczeniem o nieoptymalnych wymiarach.
Efekt długiego i wąskiego „wagonu” można częściowo zniwelować, malując krótszą ścianę (koniecznie tę bez okna) na ciemniejszy kolor. Jasne ściany poszerzą salon, zaś długość salonu zostanie przerwana przez ciemną krótszą ścianę.
W przypadku, gdy dysponujemy niskim pomieszczeniem, możemy „oszukać” nasz wzrok, malując nieco ciemniej ściany, niż sufit oraz „zahaczając” kolorem o sufit – czyli pomalować ścianę oraz kilka centymetrów sufitu.
Po czwarte: dodatkowe porady
Sposobów na to, jak urządzić mały salon, jest mnóstwo. Wśród nich jest też kilka mniejszych porad, które wyszczególnimy w formie listy:
- Unikaj niepotrzebnych ozdobników – salon nie może być zagracony
- Zadbaj o dobrze ustawione lustro, które optycznie powiększy przestrzeń
- Pamiętaj, że meble wypoczynkowe nie muszą znajdować się pod ścianą
- Zrezygnuj z symetrycznego ustawienia mebli – trochę nieładu sprawi, że aranżacja salonu będzie nieco lżejsza.
Oto nasz zbiór porad, dzięki którym będziesz wiedzieć jak urządzić mały salon. Jeśli wprowadzisz te zmiany w życie, z pewnością zauważysz sporą różnicę. Zajrzyj do naszej galerii przykładowych realizacji, aby zobaczyć, jak wyglądają aranżacje salonów oraz innych pomieszczeń z wykorzystaniem sufitów napinanych DPS®
Dodaj komentarz