Pleśń to niepożądany lokator większości mieszkań i domów. Niemal każdy się z nią kiedyś spotkał. Co jednak zrobić, aby się jej pozbyć? Wielu próbowało toczyć boje o czystość sufitu. Walka ta jest jednak nierówna, ponieważ pleśń to podstępny przeciwnik. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!
• Malowanie nie wystarczy, by pozbyć się pleśni
• Częstą przyczyną jest zła wentylacja
• Kompleksowe działania pozwolą pozbyć się pleśni
Porzuć pastele wykorzystaj mocne i energetyczne kolory
Przyczyn pojawiania się brzydko wyglądających smug na suficie może być kilka. Przed przystąpieniem do akcji zwalczania pleśni należy najpierw zdiagnozować problem. Przyczyną wilgoci może być: nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna, przeciek ze stropu czy z balkonu, niewystarczająca wentylacja i duża wilgotność pomieszczeń lub zła izolacja cieplna powodująca skraplanie się wody na ścianie.
Malowanie nie wystarczy, by pozbyć się pleśni
Wielu osobom wydaje się, że remedium będzie odmalowanie sufitu. To jednak nie pomoże! Zanim przejdziemy do pokrycia sufitu warstwą barwnika, należy najpierw usunąć przyczynę problemu, a nie jedynie zamaskować jej skutek. Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się pleśni powinno być skucie tynku. W dalszej kolejności należy zastosować preparaty grzybobójcze (domowe metody wskazują, że można także użyć octu czy wybielacza z chlorem), a następnie pokryć powierzchnię tynkiem oraz farbą.
ZOBACZ TAKŻE – Jak usunąć grzyba z sufitu w łazience?
Jej wybór także ma duże znaczenie. Istnieje olbrzymia gama farb, które zapobiegają powstawaniu grzybów jak np. bakteriobójcze specyfiki zawierające jony srebra i chroniące przed rozwojem bakterii. Są też farby silikatowe stosowane najczęściej do elewacji, ponieważ mają podwyższoną odporność na wilgoć, a w ich składzie zawarte są środki biobójcze. Można też skorzystać z klasycznych farb grzybobójczych, dzięki którym unikniemy nalotów na ścianach. Czy to wystarczy? Niekoniecznie. Jeżeli pleśń będzie powracała, niezbędne jest też ocieplenie ściany od zewnątrz. Jednakże nie zawsze jest to możliwe.
Częstą przyczyną jest zła wentylacja
Przyczyną wilgoci w pomieszczeniu może być też niewystarczająca wentylacja. Aby temu zaradzić można zatem zamontować nawiewniki okienne. Jakie? Na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów: są mechaniczne (sterowane ręcznie) lub higrosterowane, które dostosowują się do poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Innym powodem pojawiania się pleśni na suficie jest niewłaściwie wykonana izolacja. W tym przypadku musimy odsłonić izolację w stropie lub stropodachu, po czym naprawić ją. Dach można zaizolować od zewnątrz używając do tego celu płyt twardej wełny mineralnej. Pleśń często pojawia się w narożnikach sufitu, w okolicy balkonu czy zadaszenia nad wejściem. Dlaczego? Zwykle miejsca te są właśnie nieocieplone, a przez to ich powierzchnia jest chłodniejsza. To tam skrapla się wilgoć, tworząc doskonałe podłoże dla mnożących się mikroorganizmów.
Kompleksowe działania pozwolą pozbyć się pleśni
Przepis na pozbycie się pleśni zawiera zatem wieloaspektowe działanie, w ramach którego należy skuć tynk, zabezpieczyć podłoże środkami grzybobójczymi, poprawić wentylację pomieszczenia oraz izolację konstrukcji. Zastosowanie tej triady zapewni nam wolność od wilgoci i tym samym grzyba.
Chcąc szybko przywrócić estetyczny wygląd sufitu po zakończeniu walki z pleśnią warto skorzystać z rozwiązań sufitów napinanych firmy DPS. Dzięki nim można w już jeden dzień – a nawet w kilka godzin – uzyskać idealnie równą i gładką powierzchnię. To wszystko bez szlifowania, pylenia i wielokrotnego malowania. Co więcej, sufity napinane są wodoodporne, więc jeśli dojdzie do zalania, to można łatwo naprawić strop i na powrót zamontować membranę.
Dodaj komentarz