Ogrzewanie swoje kosztuje, a niekoniecznie musimy być miłośnikami ogromnej przestrzeni nad głową. Jak obniżyć sufit w mieszkaniu, by nie stracił na estetyce, a jednocześnie łatwiejsze było ogrzanie pomieszczenia? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie!
• Co na to zaradzić?
• Jak obniżyć sufit w mieszkaniu?
• Sposób na obniżenie mieszkania
Wysokie pomieszczenie – zaleta czy wada?
Prawidłowa odpowiedź brzmi: jedno i drugie. Niewątpliwą zaletą pomieszczeń o dużej wysokości jest uzyskiwane wrażenie przestrzeni, spora ilość powietrza oraz duża ilość światła – jeśli w parze z wysokim wnętrzem idzie powierzchnia okien.
Niestety, to rozwiązanie ma wiele wad. Jedną z najważniejszych są straty ciepła – im wyższe, większe pomieszczenie, tym więcej energii będzie potrzebowało do prawidłowego ogrzania. Pamiętaj, że ciepło ucieka w górę, a pod sufitem nie przyda Ci się za bardzo. Zwróć też uwagę na stale rosnące ceny ogrzewania.
Drugim z problemów wysokich wnętrz jest akustyka – oczywiście odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie nie obniży walorów audialnych naszego pokoju, ale niedostosowanie wysokości pokoju do jego powierzchni poskutkuje zwiększonym echem, co w efekcie znacząco utrudni słuchanie muzyki, a nawet rozmowy.
Trzecim, nie mniej ważnym od pozostałych, problemem jest zwykły dyskomfort, jaki odczujemy w źle zaprojektowanym pomieszczeniu. Domowe pielesze cenimy często za przytulność i obecność naszych „kącików”, w których lubimy spędzać czas. Niestety w wysokich wnętrzach trudno o takie wrażenia.
Co na to zaradzić?
Najprościej byłoby nie budować źle zaprojektowanych pomieszczeń. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przytłaczającej większości przypadków nie mamy wpływu na kształt pomieszczeń, które kupujemy lub wynajmujemy. Jeśli są za wysokie, musimy znaleźć inny sposób na zażegnanie problemu.
Najczęściej stosowanym jest montaż sufitu podwieszanego. Jest to faktycznie rozwiązanie efektywne, a może być także efektowne. Za pomocą płyt karton-gips obniżymy sufit o tyle centymetrów, ile chcemy. Ponadto zyskamy możliwości personalizacji przestrzeni sufitowej, a całe przedsięwzięcie nie należy do najdroższych.
Wydaje się więc, że sufit podwieszany to właśnie to, czego szukaliśmy. Niestety, jak każde rozwiązanie, ma on swoje wady. Przede wszystkim niska odporność, np. na zalanie. Znacie tę sytuację – świeżo wyremontowane mieszkanie, mija kilka dni czy tygodni, aż pewnego dnia odnajdujecie na suficie mokrą plamę. Zalanie przez sąsiada zdarza się stosunkowo rzadko, ale potrafi napsuć krwi. W takim przypadku sufity podwieszane nie zdają egzaminu, chyba że zalanie było stosunkowo nierozległe.
Jak obniżyć sufit w mieszkaniu?
Interesującą alternatywą może się okazać zastosowanie sufitów napinanych. W dużym skrócie technologia sufitów napinanych to elastyczna folia PVC rozciągnięta na specjalnie do tego celu stworzonych, aluminiowych profilach montażowych.
Montaż powłoki napinanej trwa kilka godzin, zaś jej konserwacja jest niewymagająca. Co więcej, to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć sufit bez nadmiernego obciążania stropu – konstrukcja sufitu napinanego jest bardzo lekka i nie stanowi żadnego zagrożenia dla domowników.
Kolejną zaletą sufitów napinanych jest ich antystatyczność, co czyni je bardzo dobrym wyjściem z sytuacji dla alergików. Tę cechę docenią jednak także ci, którym zależy na utrzymaniu sufitu w czystości – nie osadza się na nim kurz, wobec czego nie potrzebuje częstej pielęgnacji.
Wreszcie ostatni, równie ważny aspekt – sufity napinane DPS są nieprzemakalne w stu procentach! Zgromadzona woda zostanie „w powłoce”, skąd później wystarczy ją… po prostu wylać. W tym celu należy odpiąć sufit w miejscu, z którego najbliżej do zalanej powierzchni, zlać wodę i przetrzeć powłokę wilgotną tkaniną. To wszystko!
Sposób na obniżenie mieszkania
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik podpowiedział Ci, jak obniżyć sufit w mieszkaniu. Skoro wiesz już, że możesz na nim sporo oszczędzić, zastanów się poważnie nad przeprowadzeniem tego typu inwestycji. Masz pytania dotyczące instalacji sufitów napinanych, szacowanych kosztów czy zastosowanych technologii? Napisz do nas! Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!
Dodaj komentarz