Podwieszany sufit to jedno z najczęściej stosowanych dziś rozwiązań. Można je zobaczyć niemal wszędzie. Dawniej z możliwości obniżenia wysokiego wnętrza decydowano się z m.in. z uwagi na olbrzymie koszty związane z ogrzaniem gigantycznych pokoi. Obecnie trend zupełnie się zmienił. Jest to też doskonały sposób na zatuszowanie nierówności i wygładzenie powierzchni czy ukrycie kabli elektrycznych lub klimatyzacji, a także wyciszenie pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu możemy też optycznie podzielić pomieszczenie na kilka stref oraz bawić się kształtami, rozmiarami, a nawet kolorami. Dziś takie rozwiązania stosuje się także jako dekoracja pokoju.
• Technika ma wpływ na wysokość sufitu
• Co na to prawo?
Porzuć pastele wykorzystaj mocne i energetyczne kolory
Przyczyn pojawiania się brzydko wyglądających smug na suficie może być kilka. Przed przystąpieniem do akcji zwalczania pleśni należy najpierw zdiagnozować problem. Przyczyną wilgoci może być: nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna, przeciek ze stropu czy z balkonu, niewystarczająca wentylacja i duża wilgotność pomieszczeń lub zła izolacja cieplna powodująca skraplanie się wody na ścianie.
Technika ma wpływ na wysokość sufitu
W przypadku płyt istnieje kilka sposobów mocowania konstrukcji i one mają wpływ na wysokość sufitu. Jeżeli chcemy użyć elementów do mocowania bezpośredniego, sufit może zostać oddalony od stropu o maksymalnie 12 cm. Z kolei, marząc o jeszcze bardziej obniżonym suficie powinniśmy skorzystać z prętów mocujących i wieszaków mocowanych obrotowo ze sprężynami. Pewne jest jedno: nie powinno się ruszać poziomu wlotu wentylacji. W przypadku kamienic z bardzo wysokimi mieszkaniami należy kierować się estetyką i funkcjonalnością. Obniżony sufit musi dobrze wyglądać. Efekt wizualny jest tu najważniejszy.
ZOBACZ TAKŻE – Jak usunąć grzyba z sufitu w łazience?
Kropką nad przysłowiowym „i” będzie zastosowanie ledów, które dodają sufitowi szyku. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z obniżaniem sufitu, ponieważ poza uzyskaniem wrażenia klaustrofobicznego wnętrza, można też zaburzyć cyrkulację powietrza. Jak nisko zatem możemy montować taką konstrukcję?
Co na to prawo?
Zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pokoje w budynkach mieszkalnych oraz sypialnie 1-4-osobowe w budynkach zamieszkania zbiorowego, czyli w blokach i kamienicach powinny mieć 2,5 m wysokości. Tymczasem pokoje na poddaszu w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych zagrodowych oraz pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej – 2,2 m. Z kolei te, przeznaczone do pracy, nauki czy innych celów, w których nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia – 2,5 m jeśli przebywa w nich do czterech osób, a w przypadku większej liczby osób pomieszczenie musi mieć 3 metry wysokości. Warto zauważyć, że pokoje, których wysokość wynosić 3 m i 3,3 m mogą zostać obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m. Jednakże wówczas trzeba dodatkowo zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub klimatyzację. Przedsięwzięcie to jest możliwe pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Dodaj komentarz