Planujesz zamienić standardową żarówkę albo lampę na źródło światła LED? Wyjaśniamy, jak dobrać oświetlenie LED, by zapewnić sobie wysoką jakość światła. To istotny element, który wpływa na nasze samopoczucie, atmosferę w mieszkaniu oraz funkcjonalność. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym wyjaśniamy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia.
Co należy uwzględnić wybierając oświetlenie?
Jeśli zastanawiamy się, jakie oświetlenie LED wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę parametry, takie jak moc żarówek, kąt świecenia, a także strumień świetlny.
- moc żarówki – wyrażana w watach, określa pobieranie prądu przez diody i układ zasilania, co pozwala na oszacowanie kosztu eksploatacji źródła światła;
- kąt świecenia – waha się w przedziale od 30-60 stopni w żarówkach przeznaczonych do oświetlenia akcentowego, gdzie istotne jest duże natężenie światła na mniejszych powierzchniach. Z kolei w najczęściej użytkowanych żarówkach i lampach uniwersalnych, kąt wynosi 180-360 stopni, co sprawdza się podczas doświetlania całych pomieszczeń;
- strumień świetlny – określany w lumenach, jest cechą decydującą o tym, czy wybrany przez nas produkt będzie wytwarzał światło z dostateczną mocą/jasnością. Wydajność żarówki będzie tym większa, im więcej lumenów będzie przypadało na jeden wat, co ma również wpływ na energooszczędność.
Różne odcienie barwy białej
Myśląc nad tym, jakie ledy najlepiej kupić, należy zwrócić również uwagę na barwy świecenia. Do najbardziej znanych barw zaliczamy:
- barwę białą ciepłą (2800-3200 Kelwinów) – jest najbardziej zbliżona do światła tradycyjnych żarówek. Wyróżnia ją lekko żółte, ciepłe światło, które świetnie sprawdza się w warunkach domowych. Ma ono kojący wpływ na nasze samopoczucie, umożliwiając pełen relaks i odpoczynek;
- barwę białą neutralną (4000-4500 Kelwinów) – to oświetlenie stosowane zwykle w pomieszczeniach użytkowych – biurach, gabinetach czy urzędach. Mniej niebieskiego światła odbieranego przez naszą siatkówkę oznacza również mniejszą produkcję melatoniny. To sprawia, że nie odczuwamy senności i mamy więcej energii do pracy;
- barwę białą zimną (5500-6500 Kelwinów) – bardzo dobrze sprawdza się jako oświetlenie przemysłowe (w magazynach, halach produkcyjnych). Barwę tę wyróżnia największa liczba lumenów w porównaniu do wyżej wymienionych.
Jak dobrać moc oraz strumień świetlny dla źródeł światła LED?
Podczas dobierania mocy oświetlenia do wybranego miejsca, należy uwzględnić kilka czynników, które mają wpływ na jego jakość. Najważniejsze to wielkość oraz wysokość pomieszczenia, liczba i sposób w jaki rozmieszczone są źródła światła, a także wygląd wnętrza i jego przeznaczenie. Warto podkreślić, że dwa źródła światła LED posiadające zbliżoną moc albo strumień świetlny mogą dostarczać całkowicie inne natężenia oświetlenia. Wpływ na to ma m.in. budowa żarówki, zastosowana oprawa, odległość zamocowania źródła światła od miejsca, które jest oświetlane.
Słowo o panelach świetlnych LED
A może poszukujesz nowoczesnego rozwiązania oświetleniowego, który wyróżnia się ciekawym designem i funkcjonalnością? W takim razie rozważ zakup paneli świetlnych LED. Produkują one przyjemne dla oczu światło, które jest idealnie rozproszone, a przy tym świeci równomiernie, całą swoją powierzchnią. Ponadto panele LED gwarantują oszczędność energii elektrycznej.
Wyróżnia je również łatwość montażu i bardzo dobrze sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, takich jak biura, przestrzenie użytku publicznego oraz magazyny czy hale produkcyjne. Doskonale prezentują się także w mieszkaniach – salonach, kuchniach, jadalniach oraz łazienkach. Grupa DPS oferuje profesjonalne panele świetlne LED w wybranym przez klienta rozmiarze oraz dowolnym kolorze obrzeża. Wśród proponowanych przez nich produktów znaleźć można również nowoczesne sufity i ściany napinane, w tym sufity podświetlane.
Wybierz oświetlenie LED dostosowane do swoich potrzeb
Jakie ledy wybrać, by mogły spełnić nasze oczekiwania? Warto zwrócić uwagę na ich parametry – moc żarówki, kąt świecenia, strumień świetlny oraz barwy świecenia. Uwzględnijmy także rozmiary pomieszczenia oraz sposób, w jaki go zaaranżowano. W ten sposób będziemy mogli dobrać oświetlenie LED, dostosowane do naszych potrzeb. Rodzaj oświetlenia to ważny element, który nie pozostaje bez wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie.
Dodaj komentarz