Domy w zabudowie szeregowej to segment budownictwa, który od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija w naszym kraju. Polacy je pokochali, bo za stosunkowo niską cenę są w stanie zamienić ciasne mieszkanie w bloku na własny dom z niewielkim ogródkiem. W szeregówce wciąż jednak są skazani na sąsiadów za ścianą. Co zrobić, żeby nie słyszeć odgłosów rodziny żyjącej po drugiej stronie muru?
• W domach szeregowych bardzo słychać sąsiadów
• Izolacja akustyczna sposobem na głośnych sąsiadów
• Ściana napinana szybko odizoluje hałasy
Szeregówka to spełnienie marzeń o własnym domu
Zabudowa szeregowa jest tania, ponieważ na działce zdolnej pomieścić tylko jeden dom wolnostojący da się wybudować nawet kilka segmentów. Aby dodatkowo zmniejszyć koszty budowy wielu deweloperów rezygnuje z wykonywania dylatacji. Wówczas domy posiadają wspólne ściany działowe. Te natomiast są zazwyczaj jedynie barierą dla oczu, a nie uszu…
W domach szeregowych bardzo słychać sąsiadów
Przegrody w szeregówkach często buduje się z bloczków z betonu komórkowego. Z racji swoich właściwości są one wygodnym rozwiązaniem dla budowlańców, bo są bardzo lekkie, łatwo się je obrabia i cechują się dużą dokładnością wymiarową, dzięki czemu ich łączenie nie wymaga wiele zaprawy. Niestety mają jedną wadę, która w tym konkretnym przypadku ma wielkie znaczenie – źle tłumią hałasy.
ZOBACZ TAKŻE – Jak wyizolować akustycznie mieszkanie?
Przez ściany wykonane z takiego budulca dobrze słychać, co dzieje się po drugiej stronie. Z tej przyczyny wielu mieszkańców domów szeregowych uskarża się na dźwięki dochodzące z segmentu sąsiadów. Jednocześnie mają też świadomość, że sąsiedzi doskonale słyszą, co robią w swoim domu, ponieważ problem działa w obie strony.
Izolacja akustyczna sposobem na głośnych sąsiadów
Dla zwiększenia intymności we własnym domu najlepiej wykonać dodatkową izolację akustyczną, która znacznie ograniczy przenikanie dźwięków pomiędzy segmentami. Nie trzeba w tym celu rozbierać ściany. Wystarczy dostawić do niej konstrukcję, która spełni rolę ekranu akustycznego, czyli będzie pochłaniać fale dźwiękowe, ale nie pozwoli im przedostać się na drugą stronę.
Metody wykonania tzw. przedścianki akustycznej są różne, ale zasada ich działania jest zwykle podobna. Przy ścianie należy wykonać konstrukcję, którą później wypełnia się materiałem o dużej zdolności pochłaniania dźwięków oraz drgań, a wszystko przykrywa się płytami kartonowo-gipsowymi, boazerią itp.
Zazwyczaj do wypełnienia stosuje się wełnę mineralną, która jest tania i ma odpowiednie właściwości izolacyjne, lecz na rynku można znaleźć też bardziej specjalistyczne rozwiązania akustyczne zapewniające wysokie parametry, co jednak wiąże się z równie wysoką ceną. Cała konstrukcja powinna zostać wykonana w taki sposób, aby sama nie przenosiła drgań ze ścian i stropów, bo inaczej efekt wytłumienia nie będzie zadowalający.
Ściana napinana szybko odizoluje hałasy
Świetnym sposobem na odizolowanie hałasów z domu sąsiadów jest technika ścian napinanych. Przy zastosowaniu rozwiązań Grupy DPS można wykonać ekran akustyczny w znacznie krótszym czasie, niż przy typowych metodach. Ściana wykończona w ten sposób będzie idealnie gładka i nie grozi jej powstawanie pęknięć na łączeniach, jakie często pojawiają się na konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych. Cały proces montażu jest czysty, dlatego po wszystkim nie będzie trzeba wiele sprzątać.
Ściany napinane nie tylko pozwalają łatwo wytłumić ścianę, ale też dają szerokie możliwości aranżacji. Materiały DPS oferują bogatą paletę kolorów i struktur, a dodatkowo możliwe jest wykonanie wielkoformatowego nadruku w wysokiej jakości oraz wzmocnienie jego głębi poprzez oświetlenie dekoracyjne.
Ściany napinane świetnie sprawdzą się w domach szeregowych, gdzie znacząco wpłyną na poprawę komfortu życia w budownictwie tego typu. Ich walory użytkowe wraz z wyjątkową estetyką sprawiają, że jest to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz