Sufit podwieszany w salonie znacznie upiększa ten kluczowy punkt każdego mieszkania, w którym spędzamy wolny czas i przyjmujemy gości. Może zostać zaprojektowany na wiele różnych sposobów i pozwala na ciekawe aranżacje oświetleniowe. O czym należy pamiętać przed i w trakcie jego montażu? Przybliżamy te zagadnienia.
Sufit podwieszany – jak się przygotować?
Konstrukcje bazujące na płytach kartonowo-gipsowych i profilach aluminiowych są dziś bardzo powszechne. Nie brakuje firm zajmujących się ich montażem, ale zadania można także podjąć się samemu. O czym należy pamiętać, by poszło ono zgodnie z planem? Przede wszystkim o niezbędnych elementach – stelażach. Wyróżniamy tu profile przyścienne UD i profile główne CD służące do wznoszenia konstrukcji nośnych. Ważne jest również to, by ze względu na bezpieczeństwo nie stosować plastikowych systemów mocowań.
Sufit dostosowany do pomieszczenia
Dobrze pamiętać o tym, że wyróżniamy różne rodzaje płyt kartonowo-gipsowych. W przypadku salonu można z powodzeniem stosować te podstawowe, ale już w kuchni czy łazience warto wybrać te zaimpregnowane woskiem lub sylikonem. Do prac prowadzonych na poddaszu sprawdzą się z kolei płyty ognioodporne.
Stelaż dopasowany do wielkości pomieszczenia
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy warto zadać sobie pytanie, czy pomieszczenie, którym dysponujemy jest wystarczająco wysokie. To ważne, ponieważ montaż sufitu podwieszanego sprawi, że zostanie ono pomniejszone, a w przypadku pokojów niższych niż 2,8 metra uzyskany efekt może stać się przytłaczający czy wręcz klaustrofobiczny. Wracając do rodzajów stelaży – jednopoziomowy sprawdzi się w małych, niskich pomieszczeniach. Gwarantuje najmniejszą stratę wysokości wnętrza. W przypadku dużych, wysokich pomieszczeń możliwe jest użycie stelaża dwupoziomowego. Gwarantuje lepszą izolację akustyczną i pozwala na ukrycie instalacji elektrycznej niezbędnej do podłączenia oświetlenia.
A TERAZ, ZRÓB SOBIE PRZERWĘ I ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ NA PRAWDĘ NOWOCZESNE SUFITY – GALERIA REALIZACJI SUFITÓW
Jak uniknąć pęknięć w sufitach podwieszanych?
Podczas montażu warto pamiętać o tym, jak wykonać go właściwie, by zapobiec powstawaniu pęknięć na granicy ściany i płyty k-g. Jak to zrobić? Otóż mamy do dyspozycji dwie możliwości. Jedni sugerują użycie specjalnej taśmy, którą umieszcza się pomiędzy płytą a ścianą. Niweluje ona różnice w rozbieżnych właściwościach fizycznych ściany i płyty kartonowo-gipsowej (inne przyswajanie wilgoci itp.). Inni proponują z kolei wykonanie tzw. kontrolowanej rysy, dzięki której unika się niechcianych uszkodzeń. Dobrze zdać sobie sprawę z tych sposobów, by po krótkim czasie od zakończenia prac nie zmagać się z pęknięciami.
Sufit napinany – nowoczesna alternatywa dla rozwiązań podwieszanych
Wiadomo już, na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę przed i w trakcie prac. By jednak nie narażać się na problemy związane z płytami kartonowo-gipsowymi, warto sprawdzić, jak estetyczne i łatwe w montażu są sufity napinane. Bazujące na aluminiowych profilach i wytrzymałej membranie są łatwe w pielęgnacji, nie pękają i pozwalają na nieskończoną ilość aranżacji. Korzystając z nich, nadaje się pomieszczeniu wyjątkowy, estetyczny wygląd na lata. Cechy te w połączeniu z rozwiązaniami oświetleniowymi dają bardzo atrakcyjny efekt.
Rady, o których warto pamiętać podczas montażu sufitu podwieszanego, są godne uwagi. Niemniej dobrze pamiętać o tym, że mamy do dyspozycji sufity napinane, które gwarantują estetykę wnętrza, odporność na zabrudzenia i mają wiele innych zalet, o których dobrze jest się przekonać. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na sufit podwieszany w swoim salonie, nie wahaj się, pomożemy odmienić Twoje wnętrze w absolutnie unikalny sposób. Masz wątpliwości? Niech przekonają Cię nasze realizacje.
Dodaj komentarz