Kupujemy nasze wymarzone mieszkanie, zabieramy się do remontu, zdzieramy tapetę i nie możemy patrzeć na te krzywe ściany! Jak poradzić sobie z tym problemem? Na szczęście jest kilka sposobów, wszystko zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt.
• Większe nierówności – proste metody na wyrównanie ścian
• Ściany napinane – najlepsza metoda wyrównywania ścian
Nieduże nierówności w ścianach – jak sobie z nimi poradzić?
Najbardziej znanym sposobem na nierówne ściany jest cienka warstwa tynku gipsowego albo odpowiednio dobrana gładź. Niestety to niezwykle pracochłonne zajęcie, które wymaga sporego nakładu czasu. Dodatkowo ta czasochłonna metoda poradzi sobie tylko z powierzchniami tynków cementowo-wapiennych.
Jeśli nierówności w ścianach są nieduże, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w papier gładziowy. Jest to specjalny rodzaj mocnej, celulozowej tapety, który sprzedaje się w rolkach o standardowej szerokości 56 cm i długości 10-50 m. Można go nakładać nawet na ściany z płyt drewnianych lub podłoża betonowe. Na małe nierówności i rysy zaleca się także farby strukturalne, które tuszują mankamenty ścian i nie wymagają uprzedniego wypełniania ubytków.
Większe nierówności – proste metody na wyrównanie ścian
Większe nierówności ścienne można zamaskować odpowiednio dobranymi okładzinami. Na rynku mamy szeroki wybór – od laminowanych, fornirowanych czy nawet 3D – wszystkie łatwo wyrównują powierzchni ścian.
ZOBACZ TAKŻE – Co zamiast plakatu na ścianę?
Nawet największe pozostawione przez murarzy i tynkarzy niedokładności można wyrównać. Wszystko zależy przede wszystkim od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i czego dokładnie oczekujemy. Jednym z prostszych sposobów jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Warto je zastosować szczególnie jeśli nasze ściany są wyraźnie odchylone od pionu czy wybrzuszone, a nierówności stosunkowo duże. Zdecydowaną zaletą płyt jest fakt, że można je ułożyć w krótkim czasie, znów z pracą jest w stanie poradzić sobie niemal każdy. Ma ona jednak swoje minusy – zmniejsza rozmiary pomieszczenia, widać to w szczególności niestety w małych mieszkaniach. Kolejną wada jest wytrzymałość mechaniczna płyt kartonowo-gipsowych. Nie powinno się ich także instalować w pomieszczeniach narażonych na wilgotność. Nie możemy więc zastosować ich w łazience czy też w kuchni.
Ściany napinane – najlepsza metoda wyrównywania ścian
Najlepszym rozwiązaniem są ściany napinane, które mogą być stosowane bezpośrednio na surowe ściany, zastępując skutecznie tynk i gładź. Idealnie maskują zarówno wszystkie instalacje, rury i nierówności. Ponadto, w przeciwieństwie do płyt gipsowych, są niepalne i nieprzemakalne. Są także bardzo łatwe w pielęgnacji – wystarczy woda ze zwykłym detergentem.
Dodaj komentarz