Malowanie wydaje się prostą czynnością. Rzeczywiście nie trzeba posiadać wybitnie specjalistycznych umiejętności, żeby się tego podjąć. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej dobrze zabezpieczyć pomieszczenie przed rozbryzgami farby. Czy da się tego uniknąć?
• Wszyscy mają problem z chlapaniem farby
• Czy niekapiące wałki są warte uwagi?
Jak dobrze pomalować ściany i sufit?
Malować może każdy. Wystarczy przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uzyskać zakładany efekt:
- Malowanie rozpoczynamy od okna – od najjaśniejszego miejsca w pomieszczeniu do najciemniejszego.
- Malujemy długimi ruchami, od góry do dołu i z powrotem, aby równomiernie rozprowadzać farbę.
- Za jednym razem malujemy od razu całą ścianę, bez robienia dłuższych przerw, bo inaczej farba może nierównomiernie wyschnąć pozostawiając widoczne ślady.
Jak widać, jest to nic skomplikowanego. Nawet osoby bez doświadczenia powinny poradzić sobie z malowaniem, jeśli będą przestrzegać powyższych reguł.
Wszyscy mają problem z chlapaniem farby
Bez względu na to, czy jesteś nowicjuszem, czy posiadasz wielką wprawę – wszyscy mają problem z chlapaniem farby. Ta, podczas nakładania wałkiem, pędzlem, czy pistoletem często ląduje tam, gdzie nie powinna. Pół biedy, jeśli skapnie na surową wylewkę, na której później zostaną położone panele podłogowe. Gorzej, gdy zabrudzimy nią meble stojące w pokoju, bo w niektórych przypadkach usunięcie plam może okazać się niemożliwe.
ZOBACZ TAKŻE – Jak namalować chmury na suficie?
Z tego względu przed przystąpieniem do malowania należy porządnie zabezpieczyć sprzęty i powierzchnie, których nie chcemy narazić na rozbryzgi. Do tego zastosowania świetnie sprawdzi się folia malarska, tektura oraz stare gazety. W przypadku tych ostatnich trzeba pamiętać, że mogą łatwo przemoknąć, dlatego w miejscach, gdzie spodziewamy się intensywnego chlapania lepiej ułożyć z nich kilka warstw. Mniejsze przedmioty o skomplikowanych kształtach można natomiast zabezpieczyć folią spożywczą, która daje pewność, że dokładnie zakryje daną rzecz i się z niej nie zsunie.
Czy niekapiące wałki są warte uwagi?
Solidne zabezpieczenie pomieszczenia może czasem zająć niemal tyle, co samo malowanie. Czy da się tego jakoś uniknąć? Jest to bardzo trudne, a wręcz niemal niemożliwe. Co prawda w sprzedaży są dostępne niekapiące wałki, ale nadają się one do idealnie równych i gładkich ścian. Bardziej chropowate powierzchnie trudno pokryć farbą z ich pomocą. W dodatku ta musi mieć idealną konsystencję, ponieważ rzadsze roztwory przeciekają przez wałek, a gęstsze nie chcą przedostać się przez kanaliki. Największą wadą tych produktów jest wysoka cena.
ZOBACZ TAKŻE – Plamy na suficie po gruntowaniu. Co mogło pójść nie tak?
Alternatywnym rozwiązaniem mogą być sufity i ściany napinane. Przy ich zastosowaniu nie trzeba martwić się o chlapanie, mozolne zabezpieczanie pomieszczenia i wieloetapowe przygotowywanie podłoża. Technologia grupy DPS pozwala na wykonanie idealnie płaskich i gładkich płaszczyzn w ciągu jednego dnia. Wybór kolorów jest równie duży, jak w przypadku farb, a w dodatku można wykonać wielkoformatowe nadruki z dowolną grafiką. Paleta możliwości jest naprawdę szeroka, bowiem konstrukcje napinane mogą mieć też różne kształty, zaś całość lub część można efektownie podświetlić od wewnątrz.
Jeśli chcesz szybko odświeżyć sufit w swoim pokoju, to koniecznie skontaktuj się z najbliższym dystrybutorem DPS. Dzięki niemu wybierzesz najlepszą opcję dla siebie.
Dodaj komentarz