Jaka jest idealna powierzchnia handlowa? Odpowiedź teoretycznie jest prosta. Idealna powierzchnia to taka, która zwiększa sprzedaż i zyski. Tylko jak to osiągnąć?
• Budowa i utrzymanie powierzchni handlowych
• Aranżacja powierzchni handlowej
• Powierzchnie handlowe w dobie e-sklepów
Powierzchnia handlowa dobrze zaprojektowana
W ciągu ostatnich dziesięcioleci przeprowadzono dziesiątki badań dotyczących zachowań konsumenckich i czynników na nie wpływających. Jednym z głównych z nich jest przestrzeń, w której dokonywane są zakupy. Szczególnie teraz, w dobie handlu internetowego, gdy tradycyjne sklepy muszą walczyć z tymi wirtualnymi rola powierzchni handlowej i jej wpływu na klienta jest szczególnie ważna. Dzisiaj galeria handlowa nie ma być tylko ładna, funkcjonalna i spełniać wszystkich wymogi bezpieczeństwa. Istotne jest, by jej projekt i wygląd przyciągał konsumentów, budził w nich emocje i pozytywnie wpływał na decyzje zakupowe. Dlatego większość nowych centrów handlowych i galerii budowana jest na zasadzie małych miasteczek, w których nie tylko może zrobić zakupy, ale również zjeść, spotkać się z przyjaciółmi czy pójść na siłownie. Projektanci galerii robią wszystko by z jednej strony każdy z konsumentów czuł się komfortowo i ekskluzywnie w przestrzeni handlowej a z drugiej próbują w nas wzbudzić poczucie bezpieczeństwa, które pozwala na podejmowanie odważniejszych decyzji zakupowych.
Budowa i utrzymanie powierzchni handlowych
Głównym celem powierzchni handlowej jest przynoszenie zysku dla jej najemcy. Dlatego przy ich projektowaniu tak ważne jest uwzględnienie kosztów utrzymania i eksploatacji budynku. Wielu inwestorów woli ponieść wyższe koszty na etapie budowy i zainwestować w rozwiązania, które potem przyniosą realne oszczędności. Tyczy się to de facto wszystkich elementów infrastruktury. Ogrzewania, klimatyzacji, wytrzymałości posadzek czy konieczności malowania ścian i sufitów. Jednocześnie powierzchnia handlowa musi podążać za trendami i pozwalać na szybką zmianę aranżacji i wystroju. Dlatego coraz większym powodzeniem przy projektowaniu tego typu obiektów cieszą się rozwiązania takie jak sufity i ściany napinane. Są one trwałe, wytrzymałe a ewentualne zmiany wystroju czy kolorystyki nie wymagają długotrwałych remontów.
ZOBACZ TAKŻE – Ściany i sufity napinane w powierzchniach handlowych
Aranżacja powierzchni handlowej
Dobrze zaaranżowana powierzchnia handlowa to podstawa dobrej sprzedaży. Bez przemyślanej strategii dopasowanej do grupy docelowej nie będziemy wstanie realizować stawianych przed danym sklepem celów sprzedażowych. Powierzchnia powinna być dostosowana do posiadanego asortymentu tak by sklep nie wydawał się pusty albo przeładowany. Równie ważny jest standard wykończenia sklepu i dostosowanie go do grupy docelowej. Z punktu widzenia najemcy istotnym aspektem jest też możliwość wprowadzenia nowych aranżacji i koszty ich implementacji. Dlatego w powierzchniach handlowych tak dużym powodzeniem cieszą się rozwiązania modułowe. Bardzo ciekawą propozycją są ścianki świetlne z membran PVC. Możliwość szybkiej wymiany powierzchni ściany i niewielkie koszty z tym związane powodują, że jest to interesujący element zwiększający ekspozycję i sprzedaż sklepu.
Powierzchnie handlowe w dobie e-sklepów
Powolne przenoszenie się handlu do wirtualnego świata stawia przed właścicielami powierzchni handlowych zupełnie nowe wyzwania. Sklep musi dzisiaj stawać się czymś więcej niż tylko punktem sprzedaży. Zarówno w kwestii aranżacji i projektowania powierzchni handlowych jak i samej obsługi klienta sklepy tradycyjne musza dawać wartość, której nie otrzymamy w Internecie. To trudne wyzwanie w dobie ostrej konkurencji i coraz większej świadomości klientów. Jednak to właśnie klimat i wygląd danych miejsc może powodować czy dana powierzchnia handlowa będzie dochodowa czy nie.
Dodaj komentarz