Rachunki za ogrzewanie mieszkania potrafią nieźle uderzyć po kieszeni, a niestety wiele wspólnot i spółdzielni wciąż przesuwa ocieplenie swoich budynków na kolejne lata. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków podczas zimniejszych miesięcy jest wykonanie izolacji termicznej sufitów w swoim M.
• Mniejsza kubatura to mniejsze rachunki za ogrzewanie
• Sufit napinany pomoże docieplić strop w mieszkaniu
• Dociepl strop i popraw wygląd mieszkania
Rachunki za ogrzewanie ciągle idą w górę
Koszty mediów nieustannie rosną. Nie ma znaczenia, czy ogrzewamy mieszkanie węglem, gazem, ciepłem systemowym, czy za pomocą energii elektrycznej, bo w każdym przypadku opłaty poszły w górę w ciągu ostatnich kilku lat. Największe oszczędności przynosi ocieplenie ścian zewnętrznych, lecz zarządcy budynków często odwlekają przeprowadzenie takich prac z uwagi na znaczne koszty ich realizacji.
W takiej sytuacji najlepiej liczyć na siebie. Choć samemu nie uda się okleić styropianem całego bloku, to można dokonać pewnych zmian w obrębie własnego mieszkania. Warto zacząć od wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne, zamontowania ekranów zagrzejnikowych, które ograniczą uwalnianie ciepła na zewnątrz i skierują je do środka pomieszczenia oraz zainstalowania nowoczesnych zaworów termostatycznych na grzejnikach. Takie modernizacje może przeprowadzić praktycznie każdy i na pewno zauważy efekty w postaci niższych rachunków.
Mniejsza kubatura to mniejsze rachunki za ogrzewanie
Dobrym pomysłem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie jest wykonanie sufitów podwieszanych. Większość osób decyduje się na nie, aby poprawić estetykę wnętrza i zasłonić nierówne stropy. Przy okazji zmniejszeniu ulega kubatura pomieszczenia, dzięki czemu do jego ogrzania potrzebna jest mniejsza ilość energii, co przynosi wymierne oszczędności.
ZOBACZ TAKŻE – Jak podwiesić sufit w mieszkaniu. Poradnik montażysty
Aby uzyskać najlepsze efekty należy zastosować odpowiednie rozwiązania techniczne. Za takie można uznać sufity napinane DPS. Spełniają one funkcję katalizatora warstw powietrza między stropem wyższej kondygnacji, a pokojem. W rezultacie wnętrze wolniej się wychładza, a rachunki maleją.
Sufit napinany pomoże docieplić strop w mieszkaniu
Dla polepszenia wskaźników można zastosować dodatkową izolację termiczną w przestrzeni pomiędzy sufitem napinanym, a stropem. W tym celu można wypełnić konstrukcję wełną mineralną. Za jej sprawą ciepłe powietrze, które zgodnie z prawami fizyki unosi się w górę, napotka na barierę termiczną ograniczającą jego uciekanie na wyższe piętra.
Wykonanie sufitu napinanego nie wiąże się z wielkim bałaganem i pracami rozłożonymi na kilka dni, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji z karton-gipsu. Montaż jest niemal bezpyłowy, dlatego nie trzeba szczególnie zabezpieczać mebli przed zniszczeniem, a po wszystkim wnętrze pozostaje czyste. Całość prac może zamknąć się w jednym dniu, ale to oczywiście zależy od powierzchni sufitów i liczby pomieszczeń.
Dociepl strop i popraw wygląd mieszkania
Izolacja stropu za pomocą sufitów napinanych pomoże nie tylko ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ale też może przyczynić się do podniesienia walorów estetycznych mieszkania. Rozwiązania Grupy DPS pozwalają na zaaranżowanie sufitów o oryginalnych kształtach i w wyjątkowych barwach, które pozostaną żywe na długie lata.
Sufity napinane to świetny sposób na poprawę parametrów termicznych naszego mieszkania. Co istotne, nie wymagają one przeprowadzania prac budowlanych zakrojonych na dużą skalę, więc w mgnieniu oka można doprowadzić do tego, że zaczniemy mniej płacić za ogrzewanie. Inwestycja w ich montaż na pewno się opłaci.
Masz pytania? Zdaj się na ekspertów!
Dodaj komentarz