Wielu klientów Grupy DPS® zadaje nam pytanie: czy samodzielny montaż sufitu napinanego jest możliwy, a jeśli tak, to jak go wykonać? Odpowiedzi na te kwestie znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury!
• Jak samodzielnie zamontować sufit napinany?
• To tylko podstawy
Plusy i minusy samodzielnego montażu
Kryterium, które często bierzemy pod uwagę jako pierwsze, jest cena – nikt nie chce przepłacać, każdy szuka oszczędności, ale nade wszystko odpowiedniego stosunku ceny do jakości. Samodzielny montaż rzeczywiście może zapewnić nam pewne oszczędności, do jego przeprowadzenia potrzebujemy jednak materiałów, odpowiednich narzędzi oraz wiedzy. Za to właśnie – między innymi – płacimy ekipie montażowej.
Oszczędność pieniędzy jest bez wątpienia ważną kwestią. Dzięki własnoręcznej instalacji możemy także być pewni, że projekt będzie w stu procentach wierny naszym początkowym zamierzeniom. Niemałą wartością jest również wyzwanie, jakie stawia przed nami samodzielny montaż sufitu napinanego. Jeśli chcesz się sprawdzić, to może być bardzo dobra okazja!
Trudno jednak ukryć oczywiste problemy, na jakie możemy natrafić w trakcie samodzielnego montażu. Po pierwsze: brak doświadczenia sprawia, że ryzyko uszkodzenia wrażliwych elementów (w tym samej powłoki napinanej) wzrasta. Po drugie: będziemy musieli zaopatrzyć się w konieczne do przeprowadzenia instalacji narzędzia, w tym te nietypowe, jak nagrzewnica gazowa. Ponadto folia PVC, będąca głównym materiałem sufitu napinanego, wymaga specjalnego, delikatnego traktowania. Należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Jak samodzielnie zamontować sufit napinany?
Na początku należy wynieść z pomieszczenia wszelkie rośliny, gdyż na późniejszym etapie montażu temperatura w pomieszczeniu osiągnie około 60 °C. Kolejnym krokiem jest przymocowanie aluminiowych profili do ścian. Gdy ten etap będzie już za nami, możemy przystąpić do rozwieszania powłoki napinanej. Najpierw należy podgrzać pomieszczenie wspomnianą już nagrzewnicą gazową, a później rozpiąć powłokę, zaczynając od narożników po przekątnej. W dalszej kolejności skracamy dystans między już zamontowanymi fragmentami, wpinając kolejne w środek wolnej przestrzeni przy listwie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu harpunowego, który zaczepia o aluminiowy profil. Odpowiednio dociśnięty nie będzie mógł się wypiąć.
To tylko podstawy
Przedstawione wyżej porady wyczerpują niewielką część zagadnienia. Najważniejsze jest to, że mając do dyspozycji własne narzędzia nie będziemy w stanie zamontować sufitu napinanego bardziej skomplikowanego niż wersję z czterema narożnikami. W przypadku „trudniejszego” sufitu konieczna będzie pomoc fachowców. Zalecamy również, by pierwszy samodzielny montaż nie odbywał się na dużej powierzchni – im jest ona większa, tym trudniej zapanować nad powłoką, a praktycznie niemożliwym jest dokonanie tego w pojedynkę.
Kolejnym efektem, którego nie jesteśmy w stanie osiągnąć sami, jest montaż ciekawszego, niż prosta powierzchnia, kształtu sufitu. Wykonanie wszelkich bardziej skomplikowanych brył należy powierzyć wykwalifikowanej grupie montażystów.
Jeśli masz pytania dotyczące samodzielnego montażu powłok napinanych, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści pomogą Ci oszacować koszty i dobrać odpowiednie narzędzia. U nas zamówisz także powłoki napinane DPS®, które będziesz mógł zainstalować w swoim mieszkaniu!
Dodaj komentarz